Szukaj

Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosis)

Morszczyn pęcherzykowaty to roślina żyjąca w wodach słonych. Należy do tak zwanych alg, których istnieje wiele odmian i gatunków. Wszystkie zawierają jod, ale każda z nich ma swoje szczególne właściwości.

Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosis) źródło: wikipedia

Morszczyn pęcherzykowaty to bardzo popularna alga, brunatnego koloru, rozpoznawalna dzięki swoim rozgałęzieniom, na których znajdują się pęcherzyki pełne płynu oraz powietrza. Występuje na wybrzeżach północnych oceanu Atlantyckiego oraz Spokojnego, morza Północnego oraz morza Bałtyckiego.

W Japonii, gdzie bardzo chętnie konsumuje się algi, morszczyn jest częścią diety pokarmowej. W Europie oraz w Ameryce Północnej, wyciąga się z niego algininę, która służy przede wszystkim jako spoiwo w wędlinach, w lodach oraz w różnych deserach. Wegetarianie oraz miłośnicy naturalnego odżywiania włączają również algi, w tym morszczyn pęcherzykowaty, do swojego menu.

Bardzo długo uciekano się do morszczynu pęcherzykowatego w leczeniu wola i innych chorób tarczycy, tak samo jak w zapobieganiu niedoborom jodu, ale dzisiaj już o tym zapomniano, ponieważ zawartość jodu w morszczynie jest bardzo zmienna. Morszczyn pęcherzykowaty jest jadalny.

Części wykorzystywane:
plecha rośliny.


Służy do... mimo że morszczyn pęcherzykowaty jest posądzany o przyczynianie się do utraty wagi, to dane naukowe w tym temacie są bardzo ubogie. Jedyne badanie na ludziach, którym dysponujemy, nie dało rozstrzygających rezultatów, jeśli chodzi o odchudzanie.


Ostrzeżenie: morszczyn pęcherzykowaty może zawierać także metale ciężkie (arsen, na przykład), obecne w wodach morskich. Metale te mogą być toksyczne.


Dostępność: możemy dostać morszczyn pęcherzykowaty w postaci suszonych płatków, sprzedawanych w saszetkach albo na wagę. Morszczyn jest również dostępny w postaci proszku w kapsułkach. Istnieją także ekstrakty płynne oraz suche.

Niektóre produkty pomagające schudnąć zawierają morszczyn pęcherzykowaty. Z powodu niewystarczających danych naukowych, nie można zalecić żadnej odpowiedniej skutecznej dawki.


Przeciwwskazania: kobiety ciężarne, kobiety karmiące piersią oraz dzieci – biorąc pod uwagę silne stężenie jodu w morszczynie pęcherzykowatym, zastosowanie tej algi u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią (a także u dzieci), nie jest zalecane.

Choroby serca oraz choroby nerek – wysoka zawartość sodu w morszczynie pęcherzykowatym może nie służyć osobom cierpiącym na niewydolność serca albo nerek, a także zażywającym środki moczopędne.


Działanie niepożądane:
nieznane.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
regularne spożywanie morszczynu pęcherzykowatego może zmniejszyć absorpcję żelaza oraz innych minerałów.


Interakcje z lekarstwami:
spożywanie morszczynu pęcherzykowatego może szkodzić absorpcji niektórych leków albo wzmocnić ich działanie. Tak się dzieje w przypadku, na przykład: litu, insuliny, leków hipoglikemizujących, środków przeczyszczających, leków antykoagulacyjnych, amiodaronu.

Komentarze do: Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosis)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz