Szukaj

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

Mniszek lekarski, popularny mlecz, rośnie dziko praktycznie wszędzie na całym świecie. Jest znany jako roślina lecznicza od conajmniej 1000 lat i uprawiany jest w celach handlowych w Europie, w Ameryce oraz w Chinach. Jest on jeszcze częścią oficjalnych lekarstw w wielu krajach, między innymi w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) źródło: wikipedia


Poza swoją wielką zawartością potasu, mniszek lekarski zawiera również duże ilości żelaza, wapnia, miedzi, krzemu oraz manganu. Jeśli chodzi o korzeń, to zawiera on, poza gorzkimi składnikami, inulinę oraz cukry złożone, czyli substancje, które sprzyjają namnażaniu bakterii jelitowych, korzystnych dla naszego zdrowia.


Mniszek lekarski zawiera również kwasy tłuszczowe, cholinę (składnik odżywczy bardzo ważny dla wątroby), witaminy z kompleksu B, witaminę C oraz karotenoidy.


Części wykorzystywane:
korzeń (najlepiej korzeń rośliny dwuletniej, zbierany jesienią), oraz liście (zbierane na wiosnę albo na początku lata, jeszcze przed kwitnięciem).

Służy do ...

  •  leczenie braku apetytu; leczenie mniejszych problemów trawiennych;
  •  poprawa funkcjonowania wątroby oraz pęcherza, a także wydzielania żółci;
  •  zapobieganie kamieniom nerkowym;
  •  redukowanie retencji wody w oraganizmie;
  •  uśmierzanie zatwardzeń;
  •  uśmierzanie hemoroidów;
  •  pomoc w ciężkim trawieniu;
  •  uśmierzanie bólów reumatycznych.


Dostępność: możemy dostać przede wszystkim ekstrakty płynne albo suche, podczas gdy suszona roślina jest zazwyczaj sprzedawana w sklepikach zielarskich. Niektóre herbatki zawierają również liście mniszka lekarskiego.


Produkty na bazie mniszka mogą zawierać liści, korzenie albo mieszankę liści i korzeni. Liście działają raczej na nerki, podczas gdy korzeń działa bardziej na wątrobę. Zarówno liście jak i korzenie stymulują apetyt i uśmierzają lekkie dolegliwości trawienne.


Ostrzeżenie:
w przypadku kamieni żółciowych albo obstrukcji w przewodach żółciowych, należy skonsultować się ze specjalistą, zanim zaczniemy zażywać mniszek lekarski.


Przeciwwskazania:
osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych (złożonych), takich jak margerytka, na przykład, mogą być również wrażliwe na mniszka lekarskiego. Należy odnotować jednakże, że alergie na pyłki tych roślin nie wywołują automatycznie uczulenia na inne ich części (liście, korzenie). Natomiast, wrażliwość skórna może się objawić nawet w kontakcie z herbatką z tych roślin.


Działanie niepożądane: rzadko, lateks z łodygi mniszka lekarskiego może spowodować alergie skórne.


Interakcje z innymi roślinami oraz suplementami:
działanie moczopędne mniszka lekarskiego może dodać się do działania innych roślin moczopędnych.


Interakcje z lekarstwami:
działanie moczopędne mniszka lekarskiego może dodać się do działania leków moczopędnych.

Komentarze do: Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz