Szukaj

Mirra (Commiphora molmol )

Mirra to żywica produkowana przez korę drzewa nazywanego drzewem mirrowym. Jest to drzewo aromatyczne, rosnące głównie w suchych regionach północno-wschodniej Afryki (Egipt, Sudan, Somalia, Etiopia, Erytrea), a także na Półwyspie Arabskim (Oman, Jemen).

Mirra (Commiphora molmol ) źródło: wikipedia


Paradoksalnie, mirra jest bardzo słabo znana na Zachodzie… ale jest bardzo sławna! Była ona wśród trzech prezentów, które trzej mędrcy przynieśli do stajenki, w czasie narodzin Jezusa. Oznacza to, że mirra jest używana od bardzo dawna.

Egipcjanie stosowali ją codziennie w rytuałach religijnych oraz do balsamowania faraonów. Żołnierze greccy zawsze mieli ją pod ręką, ponieważ znali jej właściwości antyseptyczne i antyzapalne. Służyła ona także do hamowania postępowania gangreny.

W tradycyjnej medycynie chińskiej, mirrę stosuje się, często w połączeniu z innymi roślinami, do leczenia ran urazowych, hemoroidów, a także do stymulacji krążenia krwi, w przypadku braku menstruacji albo w przypadku bólów menstruacyjnych, na przykład.

Na Bliskim Wschodzie, mirrę stosuje się od tysiącleci, do oczyszczania ran i zapobiegania infekcjom, a także do uśmierzania bóli reumatycznych oraz leczenie różnych problemów jamy ustnej i gardła, takich jak wrzody, zapalenia dziąseł i zapalenia gardła.

Dzisiaj, na Zachodzie, mirra włączana jest w skład wielu preparatów medycznych przeznaczonych do leczenia zapaleń ust oraz gardła. Wiele past dentystycznych sprzedawanych w sklepach z produktami naturalnymi zawiera mirrę, a w Europie można dostać także proszek do zębów, który zawiera 10% mirry.

Służy do... drogą zewnętrzną:

  •  leczenie podrażnień oraz zapaleń błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła;
  •  leczenie lekkich podrażnień, pęknięć oraz zranień skórnych; 
  •  pomaga w leczeniu zapalenia gardła oraz migdałów;
  •  leczenie hemoroidów;
  •  leczenie wrzodów skórnych.

Dostępność:
mimo iż możliwe jest znalezienie mirry w postaci granulowanej albo w postaci olejku aromatycznego, to postacią najczęściej stosowaną w medycynie i najbardziej rozpowszechnioną jest barwnik.

Ostrzeżenie: ludzie z wrażliwą skórą powinny rozpuszczać barwnik z mirry, zanim go użyją, gdyż przedstawia one pewne ryzyko podrażnienia i zapalenia. W przypadku zażywania drogą wewnętrzną, dawki mirry wyższe niż 2 g, mogą spowodować podrażnienie nerek oraz biegunki.

Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.

Interakcje z lekarstwami:
nieznane.

Przeciwwskazania:
zastosowanie mirry drogą wewnętrzną jest odradzane w okresie ciąży, ponieważ ma ona działanie pobudzające skurcze macicy, a więc ma właściwości potencjalnie poronne. Z kolei, w przypadku karmienia piersią, dane naukowe nie są wystarczające, aby stwierdzić nieszkodliwość mirry używanej drogą wewnętrzną.

Działanie niepożądane:
odnotowano kilka przypadków podrażnienia oraz zapalenia skóry.

Komentarze do: Mirra (Commiphora molmol )

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz