Szukaj

Melisa (Melissa) – właściwości i działanie

Melisę można uznać za roślinę, która z pewnością przywraca radość. Pobudza, ale jednocześnie przynosi ukojenie dla przewodu pokarmowego i wzmacnia żołądek. Zioło to ma niesamowite właściwości i nie sposób wymienić je wszystkie, natomiast niezwykle cenną zaletą jest jej przeciwwirusowe działanie. Warto więc uwzględnić ją w swojej codziennej diecie.

Melisa (Melissa) – właściwości i działanie fot. H. Zell, lic. CC BY-SA 3.0 / źródło: Wikimedia Commons

Trochę historii

Melisa, znana również jako melissa officinalis i pochodzi z Europy. O jej uspokajających właściwościach wiedzieli już w starożytności, dlatego nie bez powodu dodawali tę roślinę do wina. W połączeniu z tym trunkiem, uzyskiwano pozytywny nastrój. W starożytnej Grecji i Rzymie z kolei, ludność wykorzystywała melisę w leczeniu ukąszeń i użądleń owadów. Obecnie, roślinę tę stosuje się nie tylko w leczeniu, ale również działa ona jako środek odstraszający owady. Jak widać, jej szerokie zastosowanie sprawia, że znajduje się ona w większości domowych apteczek.

Melisa a Alzheimer

Journal of Neurology poinformował, że jedną z bardzo ważnych funkcji melisy jest jej pomocne działanie przy chorobie Alzheimera. Dzięki jej właściwościom poprawia ona funkcje poznawcze u pacjentów w łagodnym jeszcze stopniu choroby. Co więcej, badania pokazują, że roślina ta pomaga osobom zwalczyć stres, niepokój i bezsenność, zupełnie tak samo, jak robi to waleriana czy rumianek.

Pomoże Twojemu dziecku pozbyć się stresu i niepokoju!

Aby sprawdzić czy rzeczywiście melisa może pomóc dzieciom pozbyć się stresu i niepokoju, przeprowadzono w tym celu badanie. Wykorzystano do niego 918 dzieci poniżej 12 roku życia. Otrzymali oni walerianę i jak się później okazało, w prawie wszystkich przypadkach niepokój ustąpił, a problemy z bezsennością drastycznie zmalały.

Kolejne badanie przeprowadzono na osobach mających problemy tylko ze snem. U 81% osób, które wzięły walerianę w połączeniu z melisą zaobserwowano znacznie lepsze wzorce snu.

Inne właściwości melisy

W Niemczech ta cudowna roślina używana jest w celu zapobiegania tworzenia się gazu jelitowego, z kolei w Wielkiej Brytanii stosuje się ją na miejscowe rany. Warto wspomnieć również o jej skutecznym leczeniu opryszczki. Badań pokazały, że maść melisy stosowana u 166 uczestników cierpiących na HSV spowodowała poprawę już w pierwszych dwóch dniach. Po tym eksperymencie zarówno lekarze jak i pacjenci byli przekonani, co do jej skuteczności w zwalczaniu opryszczki.

Nie ulega więc wątpliwości, że warto zaopatrzyć swoje domowe szafki w melisę. Ukoi nasze nerwy, sprawi, że staniemy się radośni, a w razie choroby, wyleczy jej objawy.

Sara Guzik

Komentarze do: Melisa (Melissa) – właściwości i działanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz