Szukaj

Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng.)

Roślina nazywana jest również chrościną, mącznicą garbarską, niedźwiedzim gronem. Łacińskie słowo arctostaphylos oznacza „niedźwiedzie winogrona”, ponieważ wydaje się, że jagody tej rośliny są bardzo cenione przez te zwierzęta stopochodne. Mącznica lekarska często występuje na mieliznach, półkach górskich i skałach, przytrzymując w ten sposób glebę i hamując erozję.

Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng.) źródło: wikipedia


Części wykorzystywane:
liście i jagody.

Czy to się je?

Amerykańscy Indianie znają ją pod nazwą kinnikinnick i zbiory zaczynają pod koniec lata, aż do końca wiosny, ponieważ jagody utrzymują się na roślinie przez całą zimę. Jagody te można jeść na świeżo, gotowane albo surowe. Tak jak jest to w przypadku wielu odmian jagód, używa się je obficie do zup i bulionów, gotując je z różnymi mięsami. A także, używa się ich do robienia suszonego mięsa.

Co się tym leczy?


Mącznica lekarska leczy przede wszystkim zapalenia dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek, zapalenie miednicy, zapalenie cewki moczowej w następstwie do rzeżączki, leczenie łagodnego przerostu prostaty, któremu towarzyszy ropomocz, czyli ropa w moczu, leczenie zakażenia pałeczkami okrężnicy). Do leczenia tych dolegliwości używa się liści mącznicy lekarskiej, a więc trzeba pamiętać, żeby je zebrać w lecie, a następnie ususzyć.

Ale to nie wszystko, ponieważ liście te uśmierzają również objawy nietrzymania moczu oraz retencję moczu w organizmie, a także, w nieco mniejszym stopniu, uśmierzają bóle związane z kamieniami dróg moczowych, biegunkę, dysenterię oraz upławy.

Przygotowanie


Możemy przygotować napar z liści mącznicy lekarskiej - do tego potrzebujemy od 10 g do 15 g liści na litr wody. Napar taki należy doprowadzić do wrzenia i gotować przez pół godziny, co pozwala wyciągnąć maksymalną ilość arbutyny. Kuracja polega na piciu od 2 do 3 filiżanek dziennie.

Ponieważ roślina ta jest bogata w taninę, może więc spowodować podrażnienia gastryczne. Aby tego uniknąć, możemy dodać do naparu liście mięty, albo wymieszać napar w równych proporcjach z naparem z rumianku.

Arbutyna, jedna z substancji zawartych w liściach mącznicy lekarskiej, jest metabolizowana jedynie w drogach moczowych, gdzie przekształca się w cukier oraz hydrochinon, które są substancjami bardzo bliskimi fenolowi, który sam z kolei jest bardzo silnym związkiem aseptycznym.

Inaczej mówiąc, roślina ta uwalnia swój związek antyinfekcyjny dokładnie tam, gdzie trzeba (a nie w momencie połykania, ani w żołądku). Stąd więc jej niezwykłą reputacja, którą się cieszy od tysiącleci, w leczeniu infekcji dróg moczowych.

Zresztą, wiemy również, że Indianie północnoamerykańscy używali suszonych liści mącznicy lekarskiej, z tytoniem oraz z innymi roślinami, w swoich fajkach pokoju. Uważano wtedy, że przez swoją moc uspokajania umysłów oraz rozjaśniania myśli, liście mącznicy lekarskiej sprzyjały zgodzie między ludami.

Komentarze do: Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng.)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz