Szukaj

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Zwany także tysiąclistem, złocieniem krwawnikiem, żeniszkiem krwawnikiem. Roślina ta rośnie naturalnie w umiarkowanych regionach globu. Aż do XIX wieku żołnierze używali krwawnika pospolitego ze względu na jego zdolność tamowania krwotoków, zapobiegania zakażeniom ran oraz przyspieszania zabliźniania ran.

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) źródło: wikipedia

Od dawna zresztą, w ludowej medycynie, niezależnie od tego, czy chodzi tutaj o medycynę ludową w Azji, w Europie, czy też w Ameryce Północnej, krwawnik stosowano w różorakich celach leczniczych: ma on właściwości antyseptyczne, koagulacyjne, rozrzedzające krew, pobudzające wydzielanie żółci, ściągające, przeciwskurczowe.

Indianie amerykańscy, na przykład, stosują go jeszcze do tej pory w leczeniu różnego rodzaju bólu, a także gorączki i kataru. Jest on stosowany także, w połączeniu z innymi roślinami, w leczeniu bólów wątroby oraz problemów trawiennych. Używa się generalnie liści i kwiatów tej rośliny, które zbiera się w okresie kwitnienia, w połowie lata, aż do jesieni.

Służy do...

Użytek wewnętrzny:
stymuluje apetyt, leczy problemy trawienne.

Użytek zewnętrzny i wewnętrzny
: uśmierzanie bólów menstruacyjnych.

  • nieco rzadziej krwawnik pospolity stosuje się wewnętrznie do łagodzenia skurczów brzucha oraz leczenia infekcji dróg oddechowych. A zewnętrznie - do leczenia ran oraz stanów zapalnych skóry;
  • jego charakterystyczny gorzki smak sprawia, że był on często używany jako składnik wielkiej liczby produktów: wina i alkohole aromatyzowane, herbaty, sałatki ozdabiane kwiatami krwawnika pospolitego.
Dostępność:

W handlu krwawnik jest dostępny w wielu postaciach. Mamy więc liście i kwiaty suszone, z których robimy napary do użytku zewnętrznego i wewnętrznego (na przykład kąpiele albo okłady w przypadku bólów menstruacyjnych).

Mamy również nalewki oraz wyciągi w płynie do użytku wewnętrznego. Istnieją również olejki i sok, które są otrzymywane ze świeżej rośliny. Jeśli chodzi o użycie wewnętrzne, należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta - dawkowanie zależy od stężenia. Zazwyczaj, produkt ten zażywa się między posiłkami albo na pobudzenie apetytu przd posiłkiem.

Uwaga!

Olejek z krwawnika powinien być używany jedynie pod nadzorem wykwalifikowanego terapeuty. Ponieważ niektóre ze składników krwawnika pospolitego są neurotoksyczne (czyli uszkadzające czasowo lub trwale neurony), a także mają właściwości poronne (przede wszystkim, olejek oraz cała roślina), jest on odradzany kobietom w ciąży oraz dzieciom.

Krwawnik może także wywołać reakcje alergiczne skóry u osób wrażliwych na rośliny z rodziny astrowatych (złożonych): margerytki, astry, rumianek, mniszek lekarski. Nie stwierdzono z kolei żadnych interakcji z innymi roślinami i suplementami, jak również lekami.

Komentarze do: Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz