Szukaj

Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense)

Od zawsze koniczynie łąkowej przypisywano liczne zalety, a więc była ona używana w przeróżnych celach leczniczych, zarówno w Azji, jak i w krajach Zachodu. Przypisywano jej właściwości oczyszczające, moczopędne, żółciopędne, antyspazmatyczne, wykrztuśne.

Koniczyna łąkowa  (Trifolium pratense) źródło: wikipedia

W Chinach i Rosji, na przykład, używano jej do leczenia kaszlu spazmatycznego u dzieci, tak samo jak i kokluszu. Stosowano ją również do uśmierzania wielu problemów skórnych, takich jak łuszczyca oraz egzema (do użytku zewnętrznego), jak również swędzenie oraz wrzody skórne. Często była zalecana jako wiosenna kuracja, w celu chronienia przed rakiem.

Na początku XX wieku, można było ją znaleźć w niektórych preparatach „antynowotworowych”, niezwykle popularnych, takich jak formuła Hoxey. Wiele rodzajów zastosowania leczniczego tej rośliny popadło już w zapomnienie, ale niektóre z nich są ciągle praktykowane w zielarstwie tradycyjnym (z rośliną w stanie naturalnym – leczenie egzemy i łuszczycy przede wszystkim).

Ale ze strony ekstraktów i suplementów, badania naukowe koncentrowały się głównie na potencjalnym działaniu koniczyny łąkowej na objawy menopauzy. Albowiem, to właśnie działanie estrogenowe izoflawonów koniczyny łąkowej (daidzeina, genisteina, formononetyna, biochanina A) najbardziej przyciąga uwagę naukowców.

Izoflawony

Izoflawony są fitoestrogenami: posiadają one strukturę chemiczną bardzo różną od struktury estrogenu (żeński hormon płciowy), ale mają lekkie działanie estrogenowe. Izoflawony wyciągane z koniczyny łąkowej różnią się od izoflawonów wyciąganych z soi. Te ostatnie zawierają więcej daidzeiny i genisteiny niż koniczyna.

Części wykorzystywane: kwiaty.

Służy do ...

  •  uśmierzanie objawów menopauzy;
  •  uśmierzanie objawów osteoporozy;
  •  zapobieganie problemom kardiowaskularnym, przede wszystkim u kobiet (ekstrakty z koniczyny łąkowej są wyjątkowo bogate w izoflawony);
  •  uśmierzanie problemów skórnych;
  •  uśmierzanie objawów łuszczycy;
  •  uśmierzanie objawów egzemy.

Dostępność:
  koniczyna łąkowa jest często skombinowna z innymi roślinami znanymi z tego, iż działają korzystnie na objawy menopauzy. Mogą to być pluskwica groniasta, izoflawony sojowe, etc. Mieszanki te, często inspirowane tradycją, mają na celu komplementarność mechanizmów działania różnych roślin, ale z powodu braku badań, nie jest łatwo oceniać ich faktyczną skuteczność. Oznacza to, że z braku wystarczających danych naukowych nie można sugerować skutecznej dawki.

Ostrzeżenie: bezpieczne stosowanie koniczyny łąkowej przez kobiety w ciąży oraz kobiety karmięce piersią nie zostało ustalone poza wszelką wątpliwością.

Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
teoretycznie, działanie koniczyny łąkowej może dodać się do działania tych roślin i suplementów, które są bogate w izoflawony, takie jak soja, pluskiwca groniasta, ipriflawon.

Komentarze do: Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz