Szukaj

Johimba i johimbina (Pausinystalia yohimbe)

W niektórych regionach Afryki, kora johimby jest znana od bardzo dawna jako afrodyzjak. Aż do pojawienia się na rynku słynnej Viagry, to właśnie chlorowodorek johimbiny (główny składnik aktywny johimby), był przepisywany mężczyznom dotkniętym zaburzeniami erekcji.



Części wykorzystywane: kora.

Służy do ...
  • stymulowania erekcji.

Dostępność: właściwości stymulujące funkcje seksualne kory johimby zależą od johimbiny, składnika fizycznego, który ta zwiera. To dlatego lepiej jest używać produktów, których zawartość johimbiny jest jasno oznaczona. Można znaleźć na rynku ekstrakty z kory johimby, w których zawartość johimbiny jest znormalizowana do 1%, 2% albo 4%.

Na nieszczęście, kora johimby, która jest w handlu, nie jest generalnie poddawana ścisłym kontrolom. Nie możemy więc zawsze wierzyć w to, co jest podane na etykietce produktów. A dane naukowe są niewystarczające, aby zasugerować skuteczną dawkę.


Uwaga: potrzebne jest dość precyzyjne dawkowanie johimbiny, aby uzyskać pożądany efekt terapeutyczny. Jeśli ilość jest niewystarczająca, nie ma efektu, a jeśli ilość jest zbyt duża, mogą pojawić się skutki uboczne.


Przeciwwskazania: ciąża i karmienie piersią, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie tętnicze, zaburzenia pracy nerek, zaburzenia pracy wątroby, łagodny przerost prostaty, zapalenie gruczołu krokowego, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, niepokój, stan szoku pourazowego, nadwrażliwość i alergia na johimbę.


Działanie niepożądane: nawet w dawkach normalnie zalecanych, johimba może spowodować pobudzenie, trzęsienie ciała, bezsenność, niepokój, podrażnienie, nadciśnienie tętnicze, palpitacje serca, zawroty głowy, zapalenie zatok, bóle głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, mdłości, wymioty, nadmierne ślinienie, nadmierne oddawanie moczu, zatrzymywanie wody w organizmie, zaczerwienienia oraz podrażnienia skórne.


W większych dawkach, johimba może spowodować zaburzenia dróg oddechowych, niedociśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, paraliż oraz śmierć.

Interakcje z innymi roślinami i suplementami:  kofeina i efedryna - rośliny i suplementy, które zawierają kofeinę albo efedrnę, mogą zwiększać ryzyko pobudzenia, bezsenności oraz nadciśnienia, spowodowane przez konsumpcję johimby.


Interakcje z lekarstwami: johimba może wchodzić w interakcję z wieloma powszechnymi lekarstwami, wśród których są leki antydepresyjne trójcykliczne oraz leki hipotensyjne, a także leki działające na centralny układ nerwowy oraz leki IMAO.

Jeśli już zażywamy leki na receptę, należy porozmawiać z lekarzem, zanim zaczniemy konsumować johimbę.


Interakcje z produktami spożywczymi:


kofeina - produkty oraz napoje, które zawierają kofeinę, mogą zwiększać ryzyko pobudzenia, bezsenności oraz nadciśnienia, spowodowane przez konsumpcję johimby.

Komentarze do: Johimba i johimbina (Pausinystalia yohimbe)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz