Szukaj

Hupercyna

Roślina pnąca (Huperzia serrata, nazywana również Lycopodium serratum), z której wyciągamy hupercynę, rośnie dziko w Azji, a Chiny właśnie są pierwszym narodem, które zastosowały hupercynę w medycynie tradycyjnej. To w Chinach również dokonano badań naukowych na jej temat.


Hupercyna jest substacją chemiczną wysoko oczyszczoną, która, nawet w bardzo niskich dawkach, ma działanie na mózg, i która, z punktu widzenia chemicznego, jest porównywalna z niektórymi lekarstwami stosowanymi w leczeniu choroby Alzheimera (lekarstwa typu inhibitory cholinesterazy).

Hupercyna jest alkalodiem, który może przekroczyć barierę krew-mózg, a więc dotrzeć do mózgu. Alkaloid ten jest częścią klasy inhibitorów cholinesterazy.

W Chinach, produkt ten ma statut lekarstwa. W Ameryce Północnej, sklasyfikowano go jako produkt naturalny, dzięki czemu jest on dostępny w wolnej sprzedaży. Dzisiaj, produkuje się również hupercynę syntetyczną w laboratorium.

W medycynie chińskiej, roślina Huperzia serrata nosi nazwę Qian Ceng Ta. Jest ona używana jako składnik w preparatach przeznaczonych do leczenia siniaków, gorączki, napięcia mięśniowego i ... schizofrenii.

Służy do …

  •  poprawiania pamięci ;
  •  poprawiania funkcji kognitywnych ;
  •  poprawianie stanu umysłowego osób dotkniętych chorobą Alzheimera ;
  •  poprawianie umiejętności szkolnych u nastolatków.

Dostępność: istnieją dwa typy suplementów hupercyny – naturalny i syntetyczny. Suplement naturalny jest droższy, ale jest on bardziej skuteczny w takiej samej dawce. Jeśli używamy postaci syntetycznej, należy się upewnić, że zawiera ona hupercynę aktywną, zidentyfikowaną na etykietce określeniem „(-) hupercyna”.

Uwaga:
zażywanie hupercyny powinien nadzorować lekarz. Odradza się zażywanie tego produktu na własną rękę.

Ostrzeżenie:
należy zachować ostrożność, ponieważ hupercyna może spowolnić rytm serca i zwiększyć ciśnienie krwi. Osoby dotknięte nadciśnieniem tętniczym albo innymi zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, nie powinny w związku z tym zażywać hupercyny bez nadzoru lekarskiego.

Przeciwwskazania:
hupercyna jest odradzana kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, ponieważ nie znamy jej działania na płód i na małe dzieci.

Działanie niepożądane: generalnie, hupercyna nie ma żadnych krótkoterminowych skutków ubocznych. Jednakże, zaobserwowano, w kilku przypadkach, wystąpienie mdłości, potów, skurczów mięśniowych, podwyższenie ciśnienia krwi, zaburzenia widzenia, hiperaktywność, anoreksję, spowolnienie rytmu serca oraz drżenie małych włókien mięśniowych.

Interakcje z innymi roślinami albo suplementami:
nieznane.

Interakcje z lekarstwami:
teoretycznie, efekty hupercyny mogą dodać się do działania lekarstw mających takie same właściwości, takich jak inhibitory acetylocholinesterazy.

Komentarze do: Hupercyna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz