Szukaj

Gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensis L.)

Gorzknik kanadyjski jest rośliną leśną wieloletnią, z północnego wschodu Ameryki Północnej. Indianie północnoamerykańscy wyciągali z jej korzenia żółtą substancję, którą farbowali swoje ubrania. Posługiwali się nią również w celu leczenia różnych dolegliwości skórnych, problemów trawiennych oraz problemów wątrobowych, biegunek, nowotworów i infekcji oczu.

Gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensis L.) źródło: wikipedia

Roślina ta bardzo szybko została przejęta przez osadników europejskich na początkach XIX wieku, i stała się ektremalnie popularnym lekarstwem. Dzisiaj, gorzknik kanadyjski jest uprawiany w celach handlowych, ponieważ jego dzikie odmiany są zagrożone wyginięciem.

Ponieważ przeprowadzono bardzo niewiele badań na temat gorzknika, generalnie przypisuje się jego właściwości lecznicze obecności grupy alkaloidów, wśród których najważniejsze są hydrastyna i berberyna. Berberyna, którą znajdujemy również w innych roślinach (Berberis vulgaris, Berberis aquifolium, Coptis chinensis), jest składnikiem gorzknika najbardziej przebadanym.

Części wykorzystywane: korzenie i kłącza zbierane jesienią.

Służy do ...

Drogą wewnętrzną:
  •  leczenie infekcji oraz zapaleń żołądkowo-jelitowych;
  •  leczenie problemów trawiennych (zatrucia pokarmowe, niestrawność...)

Drogą zewnętrzną:

  •  uśmierzanie zapaleń błony śluzowej (nos, jama ustna, gardło);
  •  uśmierzanie zapaleń skóry;
  •  leczenie zainfekowanych ran.

Dostępność: w sklepach, można dostać korzeń gorzknika w pudrze, na wagę albo w kapsułkach. Można znaleźć również ekstrakty w płynie albo suszone.

Uwagi:
nie opublikowano żadnego badania na temat skuteczność gorzknika kanadyjskiego, a sugerowane dawki opierają się jedynie na zastosowaniu tradycyjnym. Zastosowanie względnie nowe, które rozpowszechniło się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, chce, żeby kojarzyć tę roślinę (wraz z jeżówką) w leczeniu kataru oraz grypy. Związek ten nie opiera się na żadnym badaniu naukowym, a niektórzy eksperci poddają w wątpliwość jego skuteczność w tych przypadkach.

Ostrzeżenie:
tradycyjnie, sugeruje się ograniczyć długość trwania leczenia do około 2 tygodni.

Przeciwwskazania:
zaleca się kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, aby unikały przyjmowania gorzknika kanadyjskiego drogą wewnętrzną, ponieważ niektóre alkaloidy z gorzknika mogą spowodować skurcze mięśni macicy.

Zaleca się osobom cierpiącym na żółtaczkę oraz na zaburzenia wątrobowe, aby unikały przyjmowania gorzknika kanadyjskiego drogą wewnętrzną, ponieważ beberyna może zaostrzyć te choroby.

Działanie niepożądane: może spowodować podrażnienia oraz suchość błon śluzowych. Badania toksykologiczne nie pozwalają ustalić całkowitej nieszkodliwości gorzknika kanadyjskiego. Nie doniesiono o żadnym ciężkim działaniu niepożądanym tej rośliny.

Interakcje z innymi roślinami albo suplementami:
nieznane.

Interakcje z lekarstwami: nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku klinicznego.

Komentarze do: Gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensis L.)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz