Szukaj

Gorzka pomarańcza (Citrus aurantium)

Producenci produktów odchudzających utrzymują, że pomarańcza gorzka stymuluje aktywność metaboliczną, co ma pozwalać na spalanie większych ilości kalorii. Ale, z jednej strony, działanie ekstraków z gorzkiej pomarańczy sprzyjące utracie wagi nigdy nie zostało udowodnione, a z drugiej strony, produkty ją zawierające są w pewien sposób niebezpieczne.

Gorzka pomarańcza (Citrus aurantium) źródło: wikipedia


Metoda chińska:
w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, stosuje się ekstrakt z gorzkiej niedojrzałej pomarańczy (Zhi shi) albo jej skórkę (Zhi qiao), w leczeniu różnego rodzaju problemów trawiennych. Używa się również gotowanych preparatów z niedojrzełej pomarańczy gorzkiej.


Części wykorzystywane:
skórka, skórka niedojrzałej pomarańczy (w preparatach pomagających zgubić wagę), miąższ owocu.

Służy do ...


  • sprzyja utracie wagi (nieudowodnione naukowo). W basenie Morza Śródziemnego, z gorzkiej pomarańczy produkuje się olejki aromatyczne. Olej jest uzyskiwany w procesie tłoczenia na zimno skórki pomarńczowej. Olejek petitgrain otrzymuje się z liści, a olejek neroli z kwiatów tego krzewu.

Ostrzeżenie:
ekstrakty z gorzkiej pomarańczy są odradzane w przypadku zaburzeń sercowo-naczyniowych, w przypadku zaburzeń krążenia mózgowego, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, depresji, niepokoju psychicznego, ciąży, karmienia piersią, itp. Lista ta nie jest kompletna. W przypadku jakiegokolwiek problemu natury zdrowotnej, należy skontaktować się z lekarzem.


Uwaga:
łączenie ekstraktu z gorzkiej pomarańczy i kofeiny (albo innego środka stymulującego), może spowodować bardzo poważne skutki uboczne dotyczące serca. W rzeczywistości, gorzka pomarańcza zawiera synefrynę, czyli substancję, które stymulujące działanie na układ nerwowy dodaje się do działania kofeiny.


Działanie niepożądane gorzkiej pomarańczy albo synefryny:
tachykardia, zatrzymanie akcji serca, migotanie komór serca, przejściowy spadek ciśnienia oraz omdlenia. Przypadki tego rodzaju są zgłaszane regularnie na całym świecie. Należy więc przerwać zażywanie gorzkiej pomarańczy albo synefryny w momencie, kiedy pojawi się jeden z następujących symptomów:
  • przyśpieszenie albo nieregularność rytmu serca,
  • ból w klatce piersiowej, ciężki ból głowy,
  • krótki oddech,
  • otępienie,
  • zaburzenia snu albo mdłości
Należy także produkty te trzymać poza zasięgiem dzieci, ponieważ doniesiono o przypadkach kolki, konwulsji, a nawet zgonu, które zjadły wielkie ilości skórki gorzkiej pomarańczy.


Interakcje:
skórka gorzkiej pomarańczy może zwiększać efekty działania wielu lekarstw, roślin i suplementów, które mają właściwości stymulujące albo działają na ciśnienie tętnicze oraz funkcje serca: kofeina, guarana, ekstrakty z herbaty, ekstrakty z kakao, Sudafed, a także innych leków zmniejszająch przekrwienie.


W przypadku zażywania lekarstw należy więc skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą. Sok z gorzkiej pomarańczy (tak jak sok z grejpfruta), działa na metabolizm lekarstw.

Komentarze do: Gorzka pomarańcza (Citrus aurantium)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz