Szukaj

Eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus)

Eukaliptus to roślina oryginalnie pochodząca z Australii, przede wszystkim z prowincji Tasmania. Rodzaj Eucalyptus zawiera ponad 600 różnych gatunków, przechodząc od krzewów do bardzo dużych drzew. Wiele gatunków jest od dawna uprawianych we wszystkich ciepłych regionach globu, zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie.

Eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus) źródło: wikipedia


W naszych czasach, wyciąga się olejek zapachowy z liści eukaliptusa. Olejek ten wchodzi w skład różnych preparatów farmaceutycznych, przeznaczonych do leczenia dolegliwości dróg oddechowych. Jest on również składnikiem płynów do płukania ust oraz past do zębów.

W wielu krajach eukaliptus wchodzi w skład oficjalnej farmakopei: Chiny, Indie, Sri Lanka, Republika Południowej Afryki, wyspa Reunion, a także liczne kraje europejskie.


Służy do...

  •  leczenia zapaleń dróg oddechowych;
  •  uśmierzanie bólów reumatycznych;
  •  higiena jamy ustnej.

Dostępność:
możemy dostać suszone liście eukaliptusa w całości albo w proszku. Dostępny jest także ekstrakt w płynie oraz olejek zapachowy. Liczne produkty lecznicze, zawierające eukaliptus, są sprzedawane w aptekach bez recepty.


Uwaga:
olejek zapachowy z eukaliptusa nie jest zalecany dzieciom.


Ostrzeżenie:
należy trzymać wszelkiego rodzaju prodkuty z eukaliptusa poza zasięgiem dzieci. Nie zaleca się aplikowania olejku zapachowego z eukaliptusa na twarz dziecka poniżej 6 roku życia.

Osoby cierpiące na astmę powinny stosować olejek zapachowy z eukaliptusa z dużą ostrożnością, w przypadku aplikowania na ciało, przede wszystkim w pobliżu dróg oddechowych. Odradza się również wewnętrzne stosowanie eukaliptusa u dzieci. Zaobserwowano wiele przypadków duszności u małych dzieci, które zostały przypisane przypadkowemu połknięciu olejku zapachowego.

Odradzany jest on również kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, ponieważ nie znamy jego wpływu na płód i na niemowlę.

Osoby chorujące i leczące się na cukrzycę powinny go stosować z wielką ostrożnością, ponieważ może się zdarzyć, iż eukaliptus obniży poziom glikemii.

Nie należy przekraczać zalecanych dawek. Trzeba przerwać leczenie w momencie pojawienia się skutków ubocznych, niezależnie od tego, jakie by nie były: napad astmy, konwulsje, zawroty głowy, utrata świadomości.


Przeciwwskazania: nie należy stosować eukaliptusa drogą wewnętrzną, jeśli cierpimy na zapalenia żołądkowo-jelitowe, zapalenie dróg żółciowych, poważne dolegliwości wątrobowe oraz zapalenie nerek.


Działanie niepożądane:
rzadko, eukaliptus może wywołać mdłości, wymioty oraz biegunki. W użyciu zewnętrznym, olejek zapachowy w postaci czystej może spowodować podrażnienia skóry, przede wszystkim olejek z eukaliptusa z gatunku Eucalyptus polybractea.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami: 
nie zaobserwowano jeszcze żadnych interakcji, ale lepiej pozostać czujnym.

Komentarze do: Eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz