Szukaj

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

W Średniowieczu, dziurawiec był używany do przepędzania złych duchów, do leczenie niepokoju, nerwicy oraz depresji. W XVIII wieku, aż do XX wieku, niektórzy lekarze północnoamerykańscy przepisywali go w przypadku histerii oraz zaburzeń psychosomatycznych. Dzisiaj, w Niemczech, roślina jest uważana za lek antydepresyjny i oferowany jest na receptę.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) źródło: wikipedia


Części wykorzystywane:
korona kwiatów, głównie młode kwiaty.

Służy do ...
leczenie lekkiej bądź umiarkowanej depresji. Dziurawiec jest równie skuteczny co lekarstwa antydepresyjne, jednocześnie wywołuje mniejsze skutki uboczne.

Dostępność: wybierać należy ekstrakty znormalizowane do 3% hiperforyny albo od 0,2% do 0,3% hiperycyny.

Ostrzeżenie:
depresja jest chorobą, która powinna być zdiagnozowana według określonych kryteriów, przez specjalistę. W zależności od liczby objawów oraz ich ciężkości, depresja jest klasyfikowana jako lekka, umiarkowana, ciężka. Niezależnie od jej intensywności, depresja wymaga leczenia. Samoleczenie nie jest zalecane, tym bardziej, że dziurawiec wchodzi w interakcje z licznymi lekarstwami, co może spowodować bardzo poważne problemy.

Okres przejściowy Jeśli zastępujemy lek antydepresyjny dziurawcem, powinniśmy przewidzieć okres przejściowy między przerwaniem pierwszego leczenia a początkiem drugiego, aby uniknąć interakcji. Przejście to MUSI być nadzorowane przez lekarza. Tak samo, aby uniknąć potencjalnego syndromu odstawienia, przerwanie leczenia dziurawcem powinno odbywać się stopniowo - należy progresywnie zmniejszać dawki przez 1 albo 2 tygodnie.

Ostrzeżenie: bezpieczne użycie dziurawca u kobiet ciężarnych nie zostało ustalone poza wszelką wątpliwością.

Przeciwwskazania:
osoby dotknięte chorobą Alzheimera, schizofrenią oraz zaburzeniami dwubiegunowymi nie powinny zażywać ziela dziurawca.

Działanie niepożądane:
rzadkie i generalnie łagodne. Mogą się pojawić zaburzenia trawienne, alergi skórne, zmęczenie, bóle głowy oraz suchość w jamie ustnej. W wysokich dawkach (3 600 mg na dzień), dziurawiec zwyczajny może spowodować fotonadwrażliwość u osób o bladej cerze oraz u tych, które otrzymują leczenie przeciwko promieniowaniu ultrafioletowemu.

Interakcje z innymi roślinami albo suplementami:
nieznane.

Interakcje z lekarstwami:
dziurawiec może wchodzić w niebezpieczne interakcje z wieloma lekarstwami, takimi jak antydepresanty (Paxil, Zoloft, etc.) oraz z lekami antymigrenowymi (sumatryptan, imitrex, etc.). Dziurawiec zwyczajny może zmniejszać skuteczność wielu lekarstw, takich jak pigułki antykoncepcyjne, leki immunosupresyjne (cyklosporyna, sandimmune), leki antykoagulacyjne (warfaryna), leki statynowe (simwastatyna) oraz leki antyastmatyczne  (feksofenadyna). Lista ta nie jest kompletna, skonsultujcie się więc ze specjalistą, jeśli zażywacie jakieś lekarstwo i chcecie również zażywać dziurawiec.

Komentarze do: Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz