Szukaj

Dziewanna (Verbascum L.) – lecznicze i kosmetyczne właściwości dziewanny

Dziewanna (Verbascum L.) od wielu wieków wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. To roślina, która posiada wyjątkowe właściwości pomocne w walce z licznymi schorzeniami. Stosowanie dziewanny zalecane jest szczególnie w przypadku chorób układu oddechowego oraz pokarmowego. Dobrze sprawdza się także w łagodzeniu objawów różnego rodzaju schorzeń oraz uszkodzeń skóry.

Dziewanna (Verbascum L.) – lecznicze i kosmetyczne właściwości dziewanny

Dziewanna występuje na terenie całej Polski, szczególnie na terenach piaszczystych i mało żyznych glebach. Jest to roślina dwuletnia, w pierwszym roku pojawiają się jedynie liście, zaś w drugim kwiatostany, które są wykorzystywane w ziołolecznictwie. Okres kwitnienia dziewanny to lipiec i sierpień.

Lecznicze właściwości dziewanny

Stosowanie dziewanny w chorobach układu oddechowego

Lecznicze właściwości dziewanny sprawiają, że znalazła ona zastosowanie w schorzeniach układu oddechowego. Picie preparatów na bazie dziewanny pomoże uporać się z uporczywym kaszlem. Dziewanna dzięki zawartości śluzów osłania podrażnioną błonę śluzową, dlatego można ją stosować przy kaszlu suchym. Niemniej jednak warto sięgnąć po to zioło również w przypadku kaszlu mokrego, ponieważ ułatwia odkrztuszanie.

Stosowanie dziewanny w przeziębieniu i grypie

Dziewanna dobrze sprawdzi się także podczas przeziębienia lub grypy, ponieważ nie tylko pomoże pozbyć się wydzieliny, zalegającej w drogach oddechowych, ale także dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwwirusowym będzie sprzymierzeńcem w walce z infekcją. Ponadto dziewanna łagodzi ból gardła i odpowiednio je nawilża, w związku z tym pomoże szybko uporać się z chrypką. Warto dodać, że stosowanie dziewanny zalecane jest również osobom chorym na astmę.

Wpływ dziewanny na układ pokarmowy

Dziewanna stosowana jest także w przypadku chorób układu pokarmowego. Roślina ta wspomaga leczenie nieżytu żołądka i jelit, schorzeń wątroby oraz łagodzi objawy kolki jelitowej. Dzięki dużej zawartości śluzów preparaty na bazie dziewanny stosowane są jako naturalne środki osłonowe. Warto po nie sięgnąć także w przypadku biegunki.

Działanie zewnętrzne dziewanny

Dziewanna na rany, owrzodzenia i oparzenia

Dziewanna nadaje się także do użytku zewnętrznego. Ze względu na to, że jest to roślina o właściwościach dezynfekujących, napar z jej kwiatów służy do przemywania ran i owrzodzeń. To zioło ma także działanie łagodzące i kojące, dlatego można stosować je w przypadku niewielkich oparzeń i uszkodzeń skóry, powstałych na skutek nierozważnego opalania.

Dziewanna na trądzik i inne zmiany skórne

Stosowanie naparu z dziewanny pomaga oczyścić i odświeżyć skórę. W związku z tym szczególnie poleca się przemywanie twarzy takim ziołowym wywarem osobom, które mają cerę tłustą i skłonną do powstawania wyprysków. Dziewanna posiada także właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne, dlatego może być wykorzystywana nawet w przypadku dużych i zaognionych zmian trądzikowych, również tych ropnych. Warto nadmienić, że zawarte w tej roślinie olejki eteryczne nadają jej działanie przeciwświądowe, dzięki temu łatwiej powstrzymać się przed rozdrapywaniem swędzących wyprysków, liszajów oraz śladów po ukąszeniach owadów.

Przeciwstarzeniowe działanie dziewanny

Dziewanna ma także działanie przeciwstarzeniowe. Roślina ta jest bogatym źródłem flawonoidów, które przeciwdziałają wolnym rodnikom. To właśnie one są jedną z przyczyn starzenia się skóry. Warto dodać, że w składzie dziewanny obecne są kwasy fenolowe, które spłycają zmarszczki.

Dziewanna na przebarwienia

Przemywanie skóry naparem z dziewanny pomoże uporać się z przebarwieniami słonecznymi i potrądzikowymi. Jest to możliwe dzięki kwasom fenolowym, które mają działanie rozjaśniające. W dodatku dziewanna wyrównuje także koloryt skóry, dzięki zawartych w niej saponinach oraz karotenoidach.

Dziewanna na piękne włosy i zdrową skórę głowy

Dziewanna to roślina o dużej zawartości krzemu. W związku z tym przydaje się w walce z łupieżem. Ponadto stosowanie płukanek z tej rośliny na włosy zwiększa ich objętość. Dziewanna wzmacnia cebulki, dzięki czemu włosy stają się gęstsze, grubsze, mocniejsze i bardziej odżywione. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona także właściwości rozjaśniające. Z tego względu znacznie lepiej sprawdzi się w przypadku blondynek. Nie zaleca się stosowania płukanek z dziewanny brunetkom, ponieważ ich włosy mogą płowieć na skutek takich zabiegów kosmetycznych.

Jak stosować dziewannę?

Napar z dziewanny

Napar z dziewanny można z łatwością przygotować w warunkach domowych. Wystarczy wsypać 1-2 łyżeczki suszonych kwiatów tego zioła do szklanki i zalać wrzątkiem. Napój należy parzyć pod przykryciem przez około 15-20 minut, a po upływie tego czasu odcedzić. Napar można także posłodzić miodem lub dodać do niego mleko.

Zalecane jest picie naparu z dziewanny 2-3 razy dziennie po ½ szklanki. Można także używać go do płukania gardła lub przemywania skóry.

Odwar z dziewanny

Aby przygotować odwar należy wsypać 2 stołowe łyżki suszonych kwiatków dziewanny do niewielkiego garnka i zalać je szklanką wody, a następnie doprowadzić ciecz do wrzenia i gotować przez 10 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu przez sitko odwar jest gotowy do użycia.

Odwar z dziewanny stosuje się głównie do przemywania ran, odleżyn, odparzeń, owrzodzeń, wyprysków i innych zmian skórnych. Można pić jego niewielkie ilości z dodatkiem miodu tuż przed snem, ponieważ napój ma działanie uspokajające. Niemniej jednak do użytku wewnętrznego lepiej nadaje się napar z kwiatów dziewanny.

Domowy syrop z dziewanny dla dzieci

Do sporządzenia domowego syropu dla dzieci potrzeba: 7 g suszonych kwiatów dziewanny oraz 7 g ususzonego i rozdrobnionego korzenia prawoślazu. Wymienione składniki należy zalać 1 ½ szklanki wody i gotować całość przez 20 minut. Następnie ciecz trzeba pozostawić do ostygnięcia, po czym powtórnie doprowadzić ją do wrzenia, dodać 20 dag cukru i gotować ciągle mieszając do czasu, aż nadmiar wody odparuje, a w garnku pozostanie gęsty syrop.

W przypadku uporczywego kaszlu można pododawać go dzieciom nawet kilka razy dziennie po jednej łyżeczce. Taki domowy lek należy przechowywać w szklanej butelce.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Dziewanna (Verbascum L.) – lecznicze i kosmetyczne właściwości dziewanny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz