Szukaj

Drzewko herbaciane (Melaleuca alternifolia)

Drzewko herbaciane rośnie w Australii. Aborygeni używają od dawna liści drzewka herbacianego w leczeniu różnych infekcji skóry, tak samo jak i ran. Olejek aromatyczny wyciągany z liści drzewka jest skuteczny w eliminowaniu różnych typów mikrobów: bakterie, wirusy, grzyby. Drzewko herbaciane było zresztą stosowane w medycynie, aż do czasu pojawienia się antybiotyków.

Drzewko herbaciane (Melaleuca alternifolia) źródło: wikipedia


Angielska nazwa rośliny, tea tree, pochodzi od kapitana Cooka, który używał naparu z liści tego krzewu, aby robić z niego napój podobny do herbaty. W rzeczywistości, Melaleuca alternifolia , z punktu widzenia botanicznego, nie ma nic wspólnego z herbatą (Camelia sinensis).

Dopiero na początku XX wieku, australijski chemik A.R. Penfold po raz pierwszy opisał właściwości antyseptyczne olejku aromatycznego wyciąganego z liści drzewka herbacianego. W latach 20 XX wieku zaczęto używać ten olejek w chirurgii oraz w stomatologii, w celu zapobiegania i leczenia infekcji skóry oraz śluzówki.

Części wykorzystywane: liście, z których wyciąga się olejek drogą destylacji.

Służy do...


Użytek zewnętrzny:

 •  leczenie grzybicy;
 •  leczenie trądziku;
 •  leczenie onychomykozy (infekcje paznokci);
 •  leczenie zapalenia dziąseł;
 •  leczenie nieprzyjemnego oddechu;
 •  leczenie infekcji jamy ustnej;
 •  leczenie łupieżu;
 •  leczenie wszawicy;
 •  leczenie infekcji pochwy.

Użytek wewnętrzny:

 •  leczenie infekcji wirusowych dróg oddechowych;
 •  leczenie infekcji dróg moczowych. 

Dostępność: olejek aromatyczny z drzewka herbacianego jest sprzedawany w czystym stanie (100% olejku aromatycznego) i można go stosować bezpośrednio na skórę (użytek zewnętrzny). Można znaleźć drzewko herbaciane jako składnik - w różnych ilościach - balsamów, kremów, maści, szamponów, tamponów oraz czopków dopochwowych.


Wszystkie te produkty są zarezerwowane przede wszystkim do aplikacji na skórę albo na błony śluzową (nawet tampony i czopki są uważane za produkty do użytku zewnętrznego, ponieważ ich nie połykamy). Leczenie kontynuujemy, dopóki dany problem nie zniknie.


Uwaga - użytek wewnętrzny: mimo że możemy zażywać olejek aromatyczny z drzewka herbacianego drogą doustną, w celu leczenie niektórych infekcji, takich jak zapalenie pęcherza, to jednakże taką terapię należy przeprowadzać jedynie pod nadzorem wykształconego aromaterapeuty.


Uwaga - dzieci w niebezpieczeństwie:
olejek herbaciany należy trzymać poza zasięgiem dzieci. Połknięcie olejku, nawet w małych ilościach, może mieć bardzo ciężkie konsekwencje dla zdrowia.


Ostrzeżenie:
z powodu możliwych reakcji alergicznych, doradza się zrobić przede wszystkim próbę na małej powierzchni skóry, przed zaaplikowaniem olejku herbacianego na obszarze, który chcemy leczyć.


Przeciwwskazania:
niektóre osoby mogą być uczulone na drzewko herbaciane, co wywołuje reakcje skórne.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.


Interakcje z lekarstwami: nieznane

Komentarze do: Drzewko herbaciane (Melaleuca alternifolia)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz