Szukaj

Drożdże piwne (Saccharomyces cerevisiae)

Drożdże piwne nieaktywne różnią się od aktywnych drożdży piwnych, które są probiotykami. Zauważmy, że picie piwa w żaden sposób nie jest związane z korzystnym działaniem drożdży piwnych. Drożdże piwne to produkt uboczny produkcji piwa. Te, które są sprzedawane w handlu, złożone są z mikroskopijnych grzybów, których komórki są niszczone w procesie suszenia w wysokiej temperaturze. Drożdże piwne są wyjątkowym źródłem wielu witamin z rodziny kompleksu B.

Drożdże piwne (Saccharomyces cerevisiae) źródło: wikipedia


Chodzi generalnie o drożdże z gatunku Saccharomyces cerevisiae albo Candida utilis. Te organizmy niepatogenne trawią cukier oraz skrobię ze zbóż, tworząc w ten sposób środowisko bogate w proteiny oraz witaminy.

Drożdże piwne są jednym z największych naturalnych źródeł tiaminy (witamina B1), która jest niezbędna dla metabolizmu cukrów oraz tłuszczów: łyżka stołowa drożdży dostarcza 9 razy więcej taiminy niż jak jest to określone w zaleconej dawce.

Drożdże piwne to również wyjątkowe źródło witaminy B2 (ryboflawina) oraz B3 (niacyna). Zawierają one również witaminę B5, witaminą B8 oraz proteiny o wyjątkowej jakości. W końcu, zawierają one również polisacharydy (glikany oraz mannany), czyli substancje, które mają bardzo interesujące działanie na układ immunitarny.

Drożdże piwne wzbogacone

Niektóre drożdże piwne są hodowane w środowisku wyjątkowo bogatym w minerały specyficzne, co ma na celu wytworzeni suplementu pokarmowego specjalnie wzbogaconego. Można dostać drożdże wzbogacone chromem, selenm, krzemem albo magnezem.

Służą do ...


Są one często używane do leczenia:
  •  przewlekłego trądziku;
  •  utraty apetytu;
  •  czyraczności;
  •  leczenie cukrzycy (drożdże wzbogacone chromem), ale żadne badania nie pozwalają potwierdzić ich skuteczności.

Drożdże piwne są bardzo gorzkie. Niektórzy producenci stosują proces pozwalający wyprodukować suplementy, które nie mają tej goryczy.


Dostępność:
można dostać suplementy w proszku (do zażywania 2 g, trzy razy dziennie, przy jedzeniu – można posypać nimi jedzenie, albo rozpuścić w niewielkiej ilości soku lub wody). Na rynku są również kapsułki albo pastylki z drożdży piwnych (do zażywania 2 g, trzy razy dziennie, przy jedzeniu).


Przeciwwskazania:
spożywanie nieaktywnych drożdży piwnych może zaostrzyć choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, na przykład).


Działanie niepożądane:
drożdże piwne mogą się przyczynić do pojawienia się migreny, podrażnień skórnych, zaczerwienień oraz opuchnięcia tkanek u osób, które są nadwrażliwe na aminy biogenne, które te drożdże zawierają.


Interakcje z roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
zażywanie droożdży piwnych w momencie, kiedy zażywamy inhibitory monoaminooksydazy (MAO-I, IMAO) albo meperydynę (albo petydynę – narkotyk) może spowodować nadciśnienie tętnicze.

Komentarze do: Drożdże piwne (Saccharomyces cerevisiae)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz