Szukaj

Czystek (Cistus L.)

Popularność czystka wśród zwolenników ziołolecznictwa rośnie z dania na dzień. Coraz częściej można spotkać się z opinią, że to zioło dobre na wszystko. Rzeczywiście, lista leczniczych i prozdrowotnych właściwości czystka jest długa i imponująca. Dlatego też może warto kolejny kubek zwykłej herbaty zastąpić naparem z czystka.

Czystek (Cistus L.)

Czystek (cistus) to zioło występujące na terenach Azji Mniejszej i Europy Południowej. Niezwykłe właściwości lecznicze czystka były znane już w średniowieczu. W XII wieku jego stosowanie zalecała św. Hildegarda z Bingen, która twierdziła, że pomaga on utrzymać organizm w dobrej formie.

Czystek - recepta na wiele schorzeń

Czystek jest rośliną bogatą w polifenole i flawonoidy. Dzięki temu posiada właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Stosowanie naparu z tego zioła przy przeziębieniach lub grypie jest bardzo skuteczne. Zawarte w nim antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, przez co czystek pozytywnie wpływa na naszą odporność. Z tego względu warto stosować czystek szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy wzrasta ryzyko zachorowania na przeziębienie lub grypę.

Stosowanie czystka jest polecane również w profilaktyce raka oraz chorób układu krążenia. Należny nadmienić, że antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze właściwości tego zioła sprawiają, że jest ono naszym sprzymierzeńcem m.in. w walce z łupieżem, egzemą, grzybicą, łuszczycą, a nawet półpaścem lub zakażeniem wywołanym przez Helicobakter pylori.

Czystek a borelioza

Wraz z rozpoczęciem wiosny coraz więcej czasu spędzamy na łonie natury. Jednak na łące, w lesie lub nawet w przydomowym ogródku czasem aż roi się od kleszczy, które często są przyczyną wielu kłopotów. Ukąszenie przez kleszcza może prowadzić nawet do zachorowania na boreliozę. W okresie wiosenno-letnim warto więc sięgnąć po naturalny środek ochronny w postaci naparu z czystka - jego regularne picie zmniejszy ryzyko zakażenia tą chorobą lub utrudni jej rozwój.

Czystek pomocny w usuwaniu wstydliwych problemów i dolegliwości

Czystek zamiast płynu do higieny jamy ustnej oraz pasty wybielającej

Napar z czystka doskonale sprawdzi się jako domowy płyn do higieny jamy ustnej. Czystek ma działanie antybakteryjne, usuwa bakterie i drobnoustroje, które odpowiadają za powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Regularne stosowanie płukanki z tego zioła pomaga pozbyć się wstydliwego problemu oraz wpływa korzystnie na stan błony śluzowej w naszej jamie ustnej. Warto nadmienić, że czystek posiada także właściwości wybielające. Dzięki temu również wygląd naszego uśmiechu ulegnie poprawie.

Czystek niweluje przykry zapach potu

Picie naparu z czystka pomaga pozbyć się z organizmu różnego rodzaju toksyn. Tego typu substancje niejednokrotnie odpowiadają za przykry zapach wydzielin naszego ciała. Regularne spożywanie czystka sprawi, że zapach potu stanie się bardziej neutralny. Jednak należy pamiętać o tym, że czystek to nie antyperspirant, po jego zastosowaniu nie przestaniemy się pocić. Mimo to, produkowany przez nasze ciało zapach nie będzie już tak nieprzyjemny.

Upiększające działanie czystka

Napar z czystka można stosować również zewnętrznie. Doskonale nadaje się do przemywania twarzy. Jego działanie antybakteryjne oraz delikatne właściwości ściągające sprawiają, że jest on polecany osobom z trądzikiem oraz atopowym zapaleniem skóry (AZS). Po zastosowaniu czystka z naszej twarzy szybciej znikną bolące zmiany trądzikowe oraz powstałe na ich skutek drobne uszkodzenia skóry. Ze względu na to, że czystek ma właściwości przyspieszające gojenie, można również przemywać nim niewielkie rany.

Czystek wpływa pozytywnie na wygląd naszej cery także od środka. Picie naparu z czystka hamuje proces starzenia się skóry. Dzieje się to ze sprawą silnych właściwości antyoksydacyjnych tej rośliny. Natomiast przeciwwirusowe i przeciwzapalne działanie czystka pomaga m.in. w leczeniu opryszczki.

Czystek jako środek ochronny przed insektami dla ciebie i twojego pupila

Uporczywe owady potrafią zepsuć nam nawet najmilsze letnie popołudnie. Na szczęście i tym razem pomogą nam niezwykle właściwości czystka. Picie naparu z tego zioła sprawia, że insekty będą trzymać się od nas z daleka.

Warto nadmienić, że czystek może być podawany również zwierzętom. Doskonale sprawdza się jako środek zwalczający oraz odstraszający pchły i kleszcze. Właściciele psów, kotów oraz zwierząt hodowlanych mogą w naturalny sposób chronić je przed insektami, dodając czystek regularnie czystek do ich pożywienia.

Jak przygotować i stosować napar z czystka?

Czystek sprzedawany jest głównie w postaci pociętego suszu. Najlepiej spożywać go 3-4 razy dziennie w formie naparu, który przygotowuje się w bardzo łatwy sposób. Wystarczy zalać gorącą wodą jedną czubatą łyżeczkę czystka i pozostawić go pod przykryciem na około 8-10 minut. Napar z czystka można posłodzić miodem. Nadaje się po picia zarówno jako gorąca herbatka, jak i w formie orzeźwiającego napoju z kostkami lodu, sokiem cytryny i listkami świeżej mięty.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Czystek (Cistus L.) (11)

BasiaBL
BasiaBL 18-12-2018 17:19

stosowanie czystka

1

Czystka nie można stosować bez przerwy przez nieokreślony czas. Trzeba robić przerwy z uwagi na to że czystek stosowany przez dłuższy czas wypłukuje minerały i witaminy z naszego organizmu.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
izabela.p1
izabela.p1 31-05-2016 16:17

Czystek dawkowanie

5

Hej, piję już od jakiegoś czasu napary z czystka i zastanawiam się teraz czy odpowiednio go dawkuje. Jakie jest zalecane dawkowanie czystka? Boję się, że przesadzam i nabawię się jakichś skutków ubocznych.Piję herbatkę 3... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
antek521
antek521 17-05-2016 12:14

Czystek - skutki uboczne

5

Cześć, zastanawiam się, czy są jakieś skutki uboczne stosowania czystka. Czytałam wiele na ten temat, wszędzie piszą, że nie ma skutków ubocznych stosowana czystka. Ale jak jest to możliwe? Czy nie da się go "przed... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze