Szukaj

Czarci pazur (Harpagophytum procumbens)

Mimo dość przerażającej nazwy, jaką posiada ta roślina, to jednakże czarci pazur, zwany również hakoroślą rozesłaną, posiada korzystne właściwości. Jest to roślina pochodząca z pustynnych południowo-wschodnich regionów Afryki, przede wszystkim z pustyni Kalahari oraz ze stepów Namibi.



Ludy z Południowej Afryki – Bantu, San i Khoi – stosowały czarci pazur do uśmierzania całego mnóstwa bólów, w tym także bólów reumatycznych oraz zaburzeń trawienia.

Nazwa łacińska rośliny pochodzi z faktu, iż owoc jej jest wyposażony w pazury, które zdają się być specjalnie stworzone po to, aby mógł on przyczepiać się do wszystkiego: do łap, sierści oraz skóry wszystkich bytów żyjących, które się drapią. Harpagophytum oznacza „harpun roślinny”. Jego nazwa popularna przypisana jest faktowi, iż pazury te przyczepiają się do miękkich części kopyt bydła, przyczyniając się do rozprzestrzeniania chorób.

Części wykorzystywane: wtórne bulwy.

Służy do ...
  •  uśmierzanie bólów związanych z zapaleniem stawów;
  •  uśmierzanie bólów pleców;
  •  stymulowanie apetytu;
  •  uśmierzanie zaburzeń układu pokarmowego i trawiennego;
  •  uśmierzanie bólów stawów;
  •  uśmierzanie bólów mięśniowych;
  •  uśmierzanie bólów ścięgien.

Według niektórych badań, czarci pazur może się okazać nawet równie skuteczny, co klasyczne lekarstwa. Aby można było odczuć w pełni efekty leczenia czarcim pazurem, należy terapię kontynuować przez mniej więcej od 2 do 3 miesięcy.


Dostępność: należy wybierać ekstrakty znormalizowane od 3% glukoiridoidów, albo od 1,2% do 2% harpagozydu, albo takie, w których poziom ekstraktu wynosi 5:1. Dostępne są również pasytylki i kapsułki.


Dobroczynna gorycz:
w zielarstwie uważa się, że gorzki smak stymuluje kubki smakowe, które wtedy sygnalizują żołądkowi, iż przyszła pora na produkcję soku żołądkowego, niezbędnego do trawienia. Jest to klasyczny sposób działania środka na trawienie. Uważa się, że korzeń czarciego pazura jest wyjątkowo gorzki.


Przeciwwskazania: czarci pazur jest przeciwwskazany w przypadku wrzodów żołądkowych albo wrzodów dwunastnicy. W przypadku kamieni żółciowych, należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą albo naturopatą, zanim zaczniemy zażywać czarci pazur.


Uwaga: bezpieczne zastosowanie czarciego pazura przez kobiety ciężarne oraz kobiety karmiące piersią nie zostało ustalone poza wszelką wątpliwością. Nieszkodliwość długiego stosowania czarciego pazura nie jest znana, ale stanowi on bezpieczne leczenie na krótką metę, czyli poniżej jednego roku.


Działanie niepożądane: czasami, dolegliwości łagodne i czasowe, biegunki, mdłości, bóle brzucha, na przykład.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
doniesiono o przypadkach interakcji z warfaryną (kumadyna, na przykład) – mogą się pojawić czerwone plamy wskazujące na możliwość zwiększenia działania antykoagulacyjnego tego lekarstwa. Należy używać go więc z ostrożnością i unikać jednoczesnego stosowania.

Komentarze do: Czarci pazur (Harpagophytum procumbens)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz