Szukaj

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)

Chmiel jest rośliną, której żeńskie kwiatostany (nazywane również szyszkami) służą do produkcji piwa. To właśnie dzięki odkryciu, że pracownicy zbierający szyszki chmielu mieli tendencję do szybkiego zasypiania, wysnuto hipotezę, iż roślina ta być może zawiera składniki uspokajające.

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) źródło: wikipedia



Mimo że chmiel jest dziś szeroko uprawiany właśnie dla produkcji piwa, to rośnie on również dziko w wielu regionach świata, a jego zastosowanie terapeutyczne ma kilka tysięcy lat: w Grecji, w Rzymie, w Indiach, w Chinach oraz wśród plemion Indian amerykańskich. Już od starożytności, chmiel używany był w medycynie tradycyjnej w wielu cywilizacjach.

Uważa się, że starożytni Grecy i Rzymianie doceniali gorzkie związki chmielu w leczeniu problemów trawiennych oraz jelitowych. W Ameryce Północnej, Indianie Cherokee używali chmielu do uśmierzania zapalenia stawów oraz bólów, tak samo jak i do leczenia problemów związanych z nerkami.


Tradycyjna Medycyna Chińska przyznawała mu również właściwości leczenia bezsenności, problemów trawiennych, skurczów jelitowych oraz braku apetytu. W Indiach, medycyna ajurwedyjska stosuje chmiel w uśmierzaniu pobudzenia spowodowanego napięciem nerwowym, w uśmierzaniu bólów migrenowych oraz niestrawności.


W kuchni z kolei, chmielu stosuje się od dawna do wytwarzania chleba oraz piwa. To ostatnie zastosowanie zresztą rozprzestrzeniło się na całym świecie.

Części wykorzystywane: szyszki, bardzo cenione ze względu na ich właściwości aromatyczne oraz gorzki smak.

Służy do ...

  •  uśmierzania zaburzeń menopauzy;
  •  zapobiegania odkładaniu kamienia nazębnego;  
  •  zapobieganie próchnicy;  
  •  zapobieganiu zapaleniu dziąseł;  
  •  leczenie pobudzenia;  
  •  leczenie niepokoju psychicznego;  
  •  leczenie zaburzeń snu;  
  •  leczenie braku apetytu.

Dostępność: poza suszonymi kwiatami i płynnym koncentratem, można dostać na rynku wiele różnych preparatów łączących chmiel z innymi roślinami o właściwościach uspokajających, takimi jak waleriana, melisa, passiflora. Mieszanka chmiel-waleriana jest na przykład stosowana w leczeniu zaburzeń snu (okazało sie w dodatku, że mieszanka ta jest równie skuteczna w leczeniu bezsenności co leki nasenne syntetyczne (benzodiazepiny).


Ostrzeżenie: niektórzy badacze zalecają ostrożność w przypadku raka hormonozależnego (rak piersi, rak szyjki macicy, itp.), z powodu możliwego działa estrogenowego (które naśladuje działanie estrogenów) jednego ze składników chmielu.


Przeciwwskazania: osoby uczulone na chmiel (rzadko). Chmiel odradza się również kobietom ciężarnym z powodu braku danych toksykologicznych.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami: działanie chmielu może dodać się do działania innych roślin i suplementów, które mają działanie uspokajające albo estrogenowe.


Interakcje z lekarstwami: działanie chmielu może dodać się do działania leków, które mają działanie uspokajające albo estrogenowe.

Komentarze do: Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz