Szukaj

Chia (Salvia hispanica)

Nazwa chia albo chian pochodzi z języka azteckiego. Prawdopodobnie pochodzi z Ameryki centralnej, ale dzisiaj jest powszechnie uprawiana, ze względu właśnie na jej nasiona, przede wszystkim, w Argentynie i w Peru.

Chia  (Salvia hispanica) źródło: wikipedia


Części wykorzystywane: nasiona


Nasiona chia stanowią źródło kwasu tłuszczowego alfa-linolenowego, czyli substancji, która należy do rodziny kwasów tłuszczowy omega-3. Przypomnijmy, że korzenie dwóch roślin podobnych do chia były przedmiotami badań medycznych wspomnianych w farmakopeach tradycyjnych: Dan Shen (Salvia miltiorrhiza) w Chinach oraz pashi (Salvia columbariae) u rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.


W starożytnym cesarstwie Azteków, nasiona chia były podstawowym produktem żywnościowym. Nasiona chia są maleńkie, prawie jak ziarna sezamu. Mogą mieć kolor mniej lub bardziej brązowy, ale niektóre odmiany są beżowe albo szare.


Nasiona chia są naturalnie bogate we włókna pokarmowe oraz w dobre tłuszcze. Zawierają przede wszystkim od 15% do 17% kwasu alfa-linolenowego. Nasiona zawierają również od 5% do 8% kwasu gamma-linolenowego, kwasu tłuszczowego z rodziny omega-6.


Oto, dlaczego są one tak interesujące, ponieważ niektóre osoby nie są w stanie syntezować tego rodzaju kwasu z omega-6, a więc potrzebują bezpośredniego źródła. Poza tym, nasiona chia zawierają około 23% protein, a także kwas foliowy, wapń i antyoksydanty.

Służy do ...
  • zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym

Jednakże, dane naukowe są niewystarczające, aby zasugerować dawkę. Pewne badania pokazują jednak, iż dorzucenie do diety pokarmowej od 33 g do 41 g dziennie nasion chia przyczyniło się do załagodzenia pewnych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak ciśnienie tętnicze, poziom białka C-reaktywnego (marker zapalenia) oraz czynnika Willebranda (proteina, która zwiększa koagulację krwi).


Dostępność:
w handlu można spotkać całe ziarna chia, białe bądź brązowe. Można je kupić także z postaci mielonej. W tym przypadku, należy je zamrozić po otwarciu opakowania, aby chronić kwasy omega-3, które się w nich znajdują.


Przeciwwskazania:
nieznane.


Niektórzy specjaliści podejrzewają, że chia może być alergenem, ale nie zostało to jeszcze jasno określone. Osoby uczulone więc na inne nasiona (sezam, len, na przykład), powinny więc być ostrożne, z powodu ryzyka alergii krzyżowej.


Działanie niepożądane: czasami bóle żołądkowo-jelitowe.
 

Interakcje z innymi roślinami i suplementami: teoretycznie, działanie nasion chia może dodać się do działania roślin i suplementów, które mają działanie przeciwnadciśnieniowe i antykoagulacyjne.


Interakcje z lekarstwami: teoretycznie, działanie nasion chia może dodać się do działania leków, mają działanie przeciwnadciśnieniowe i antykoagulacyjne.

Komentarze do: Chia (Salvia hispanica)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz