Szukaj

Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris)

Owoce buzdyganka naziemnego dały się poznać w momencie, kiedy to w latach osiemdziesiątych XX wieku, olimpijscy sztangiści bułgarscy przypisywali mu swoje nadzwyczajne zdolności. W konsekwencji, producenci ekstraktów również zaczęli wychwalać jego wyjątkowe działanie na libido, ponieważ lekarze w Indiach oraz w Azji stosują go już od tysiącleci w leczeniu niepłodności oraz dysfunkcji seksualnych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Buzdyganek naziemny  (Tribulus terrestris) źródło: wikipedia


Wątpliwe badania, wątpliwa skuteczność...


Badacze bułgarscy mieli wykazać, iż buzdyganek zwiększa poziom różnych hormonów, w tym testosteronu, DHEA oraz estrogenu, co właśnie ma mieć korzystne działanie na zdolności sportowców. Jednakże, zasięg tych prób jest ograniczony, ze względu na błędy w metodologii, która zresztą nie jest była zgodna z normami. Inne badania kliniczne nie potwierdziły rewelacji badaczy bułgarskich.

Mimo że dziś odnajdujemy buzdyganek naziemny w wielu produktach mających poprawiać wydolność seksualną, to jednakże jego skuteczność nie została jeszcze wykazana dla tego zastosowania u ludzi: badania wskazują raczej na brak działanie hormonalnego u człowieka, nawet jeśli uzyskano mimo wszystko pozytywne efekty w badaniach przeprowadzanych na zwierzętach laboratoryjnych. Jeśli chodzi o jego działanie na wydolność sportowców, dane nie są rostrzygające.

W Europie, buzdyganek bardzo długo był używany do zwalczania niewydolności hormonalnej. W Chinach z kolei, przypisuje mu się wiele innych zalet. Używa go się, między innymi, w mieszance z innymi roślinami, do leczenia dolegliwości systemu moczowego, nadciśnienia, chorób wieńcowych, tak samo jak i do stymulowania produkcji mleka u kobiet.

Działanie terapeutyczne owoców buzdyganka naziemnego przypisuje się substancjom w nim zawartym, takim jak saponiny (protodioscyna, przede wszystkim). Producenci normalizują więc swoje ekstrakty do 40% zawartości tych substancji.

Części wykorzystywane:
owoce.

Służy do...

  •  poprawianie funkcji seksualnych;
  •  poprawianie wydolności i wytrzymałości sportowców.

Tradycyjna medycyna chińska i ajurwedyjska (Indie):

  •  sprzyjanie płodności;
  •  leczenie dysfunkcji seksualnych;
  •  leczenie dolegliwości układu moczowego;
  •  leczenie dolegliwości układu sercowo-naczyniowego.

Dawkowanie:
dane naukowe nie są wystarczające, aby zasugerować skuteczną dawkę.


Ostrzeżenie:
dane nie są wystarczające, aby stwierdzić nieszkodliwość buzdyganka naziemnego u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią.


Działanie niepożądane:
w przebiegu kilku wstępnych przeprowadzonych prób, buzdyganek naziemny nie wywołał żadnych skutków ubocznych wartych odnotowania. Dane są nie wystarczające jednakże, aby ustalić jego nieszkodliwość na dłuższą metę.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
nieznane.

Komentarze do: Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz