Szukaj

Boldoa aromatyczna (Peumus boldus)

Boldoa aromatyczna to krzew o soczystych i trwałych liściach. Pochodzi z Ameryki Południowej i to właśnie na tym kontynencie, przede wszystkim w Chile, stosuje się jej liście od tysięcy lat, zarówno jako przyprawę, jak i lekarstwo w leczeniu całego mnóstwa problemów zdrowotnych. Badania archeologiczne przeprowadzone w tym kraju pozwoliły odkryć, że zastosowanie kulinarne i medyczne liści tego krzewu liczy ponad 12 500 lat.

Boldoa aromatyczna (Peumus boldus) źródło: wikipedia


Poza zastosowaniem w kuchni, które zresztą wynikało z jej działania wiatropędnego, przypisuje się tej roślinie także właściwości uśmierzania bólów. Używano jej do leczenia dny, reumatyzmów, zaburzeń wątroby, zaburzeń woreczka żółciowego, dolegliwości prostaty, tak samo jak wielu innych problemów zdrowotnych.

Zastosowanie tej rośliny w celach medycznych rozpowszechniło się dopiero niedawno w całej reszcie świata. Zresztą, boldoa aromatyczna została naturalizowana w basenie Morza Śródziemnego. Dzisiaj, w niektórych regionach świata, boldoa aromatyczna jest jedną z dwudziestu roślin najczęściej rekomendowanych przez zielarzy i naturopatów.

Służy do...

  •  leczenia problemów żołądkowo-jelitowych;
  •  leczenia mniejszych zaburzeń czynności wątroby;
  •  pomaga uśmierzać objawy zaparć (w połączeniu z lekarstwami);
  •  leczenie kamieni żółciowych;
  •  leczenie zapalenia pęcherza;
  •  uśmierzanie bólów reumatycznych.

Dostępność:
możemy dostać suszone liście tej rośliny, kapsułki z proszkiem z wysuszonych liści, ekstrakt w płynie (na bazie alkoholu) oraz suche ekstrakty w kapsułkach albo w pastylkach.


Ostrzeżenie: istnieją olejki aromatyczne z boldoa aromatycznej, ale służą one jedynie do aplikacji skórnych. Należy unikać konsumpcji tego olejku, ponieważ może mieć on bardzo poważne działanie toksyczne na wątrobę i na nerki, ze względu na zawarty w nim ascaridol.


Uwaga!
Zaleca się nie przekraczanie sugerowanych dawek, czyli zażywanie do 3 g suchych liści dziennie oraz ograniczyć terapię do 4 kolejnych tygodni - ze względu na uniknięcie akumulacji ascaridolu w organizmie.


Przeciwwskazania: należy unikać tej rośliny w przypadku kamieni żółciowych, w przypadku obstrukcji dróg żółciowych oraz poważnych zaburzeń wątroby. Najlepiej skontaktować się z lekarzem. Nie jest także zalecana kobietom ciężarnym, ponieważ przeprowadzone badania na szczurach wykazały, iż boldoa może mieć działanie poronne i teratogenne (potworotwórcze, wywołujące malformacje u płodu).

Działanie niepożądane: mogą wystąpić reakcje alergiczne oraz uszkodzenie wątroby (w przypadku stłuszczenia wątroby).

Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.

Interakcje z lekarstwami: z lekami antykoagulacyjnymi oraz przeciwpłytkowymi, teoretycznie, blodoa może zwiększyć efekt działania warfaryny (lek antykoagulacyjny)

Komentarze do: Boldoa aromatyczna (Peumus boldus)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz