Szukaj

Bacopa monnieri (Bacopa monnieri)

Roślina nosi nazwę również brahmi oraz bacopa drobnolistna. Jest to roślina płożąca, która rośnie dziko w Indiach i w południowo-wschodniej Azji. Bacopa jest stosowana od ponad 3 000 lat w tradycyjnej medycynie indyjskiej (medycyna ajurwedyjska). Dzisiaj, bacopa monnieri wchodzi w skład licznych tradycyjnych leków, które zostały włączone do nowoczesnej medycyny w Indiach, koegzystującej z medycyną tradycyjną.

Bacopa monnieri (Bacopa monnieri)


Przez autorytety medyczne w Indiach jest uznawana za skuteczny środek przeciwko padaczce, jak również przeciwko niektórym zaburzeniom psychicznym i umysłowym.
 
Jak chciałaby koncepcja hinduska, mózg jest centrum aktywności twórczej. Konsekwentnie, Hindusi nadają lekarstwom, które leczą problemy mentalne, nazwę brahmi, która pochodzi od słowa Brahma, mitycznego kreatora hinduskiego panteonu. Dlatego też bacopa często jest nazywana mianem „brahmi”.
 
Tradycyjnie, z liści i łodyg tej rośliny wyciskano sok, albo suszono je, aby następnie robiono z nich proszek. Substancji tych używano do produkowania syropów, naparów, odświeżających napojów oraz puree.

Preparaty te były bardzo obficie słodzone, ze względu na bardzo gorzki smak tej rośliny. W naszych czasach, produkuje się ekstrakty z tej rośliny w laboratoriach. W ekstraktach tych zawartość składników bacoside A i B, substancji aktywnych roślin, jest normalizowana do 20% albo 55%.

Służy do ...

  • poprawiania pamięci oraz funkcji poznawczych;
  • uśmierzania objawów syndromu jelita drażliwego;
  • w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej: do poprawiania funkcji intelektualnych, leczenia neurastenii (najpowszechniejsza postać nerwicy), leczenia depresji, leczenia zaburzeń neurologicznych, leczenia konwulsji.


Rezultaty badań kliniczych opublikowanych jedynie w Indiach wskazują, że bacopa monnieri może poprawiać funkcje poznawcze oraz pamięć u uczniów cieszących się dobrym zdrowiem, osób dotkniętych dysfunkcją intelektualną oraz dzieci cierpiących na zaburzenia deficytu równowagi (ekstrakt normalizowany, 20% bacoside A i B).
 
W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, badacze prowadzący otwarte badania na kilkudziesięciu osobach, donieśli, iż ekstrakt alkoholizowany z bacopa monnieri może przyczyniać się do zmniejszenia napadów padaczki u niektórych osób.
 
Badania przeprowadzone nad syndromem jelita drażliwego ujawniły, że lekarstwo z bacopa monnieri jest skuteczniejsze w leczeniu niż placebo, ale mniej skuteczne niż klasyczne lekarstwo.
 
Dostępność: wybierajmy ekstrakty normalizowane, które mają 20% dwóch naturalnych składników: bacoside A i B.


Przeciwwskazania: odradzana kobietom w ciąży i karmiącym piersią.


Działanie niepożądane:
okazyjnie, mdłości, suchość w jamie ustnej, zmęczenie.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami: teoretycznie, bacopa może zwiększyć działanie fenotiazyny (lek nasenny).

Komentarze do: Bacopa monnieri (Bacopa monnieri)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz