Szukaj

Arnika (Arnica montana)

Arnika jest rośliną, której kwiaty (suszone) macerujemy w wodzie bądź w oleju, aby wyciągnąć z nich właściwe lekarstwo. Arnika to roślina wieloletnia, pochodząca z górskich regionów Europy oraz południa Rosji. Na zachodzie Ameryki Północnej występują trzy gatunki tej rośliny: Arnica fulgens, A. Sororia i A. Cordifolia, z których użytek robili Indianie.

Arnika (Arnica montana) źródło: Wikipedia

W Europie, gdzie roślina ta rośnie obficie, jej właściwości lecznicze są znane od zarania dziejów. Mimo, że w przeszłości, roślina ta również była stosowana do użytku wewnętrznego, przede wszystkim do leczenia chorób serca oraz dróg oddechowych, to dziś uważa się ją za toksyczną i doradza się jedynie aplikacje zewnętrzne.
 
Używa jej się przede wszystkim do leczenia ran, skręceń oraz opuchlizn. Zresztą, rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej robili tak samo. Arnikę stosuje się zarówno zewnętrznie i wewnętrznie (w homeopatii, zażywa się ją drogą doustną). W Niemczech, przede wszystkim, bardzo liczne produkty na bazie arniki są oferowane w sprzedaży (napary, maści, granulki homeopatyczne).

Ta popularność zresztą bardzo poważnie zagroziła gatunkowi Arnica montana, do tego stopnia, że władze niemieckie prawnie ograniczyły jej eksploatację. W Niemczech uprawia się również inny gatunek, Arnica chamissonis, której farmakopea niemiecka przypisuje te same właściwości.
 
Służy do...

Do użytku zewnętrznego:

 • leczenie siniaków;
 • leczenie obrzęków (opuchlizna bez zaczerwienienia);
 • leczenie skręceń; 
 • leczenie kontuzji;
 • leczenie problemów mięśniowych i stawowych;
 • leczenie czyraków;
 • leczenie ugryzień insektów;
 • leczenie zapalenia żył powierzchniowych;
 • leczenie zapaleń jamy ustnej oraz gardła;
 • leczenie bólów pooperacyjnych;
 • leczenie niewydolności żylnej.

Dostępność:
do aplikacji skórnych stosujemy przede wszystkim arnikę w postaci maści, żelu albo olejku; w każdym przypadku chodzi o koncentrat rozpuszczony w innej substancji. Jeśli chodzi o gardło i jamę ustną, są dostępne koncentraty w płynie, nazywane również naparami.
 

Ostrzeżenie
: Należy stosować arnikę tylko zewnętrznie. Nie należy aplikować arniki na otwartą ranę. W przypadku płukania jamy ustnej albo gardła, nie należy połykać roztworu.
 

Przeciwwskazania:
możliwość wystąpienia alergii u osób uczulonych na rośliny z rodziny złożonych (margerytka, jeżówka, ambrozja, nagietek, mniszek lekarski).
 

Działanie niepożądane: może wywołać reakcję alegiczną skórną u niektórych osób.
 

Interakcje z innymi roślinami albo suplementami:
drogą zewnętrzną, nieznane.
 

Interakcje z lekarstwami: drogą zewnętrzną, nieznane.

Komentarze do: Arnika (Arnica montana)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz