Szukaj

Techniki operacyjne przy leczeniu rozrostu gruczołu krokowego

Kiedy mężczyzna zgłaszający się do urologa usłyszy diagnozę o łagodnym rozroście gruczołu krokowego, na pewno może poczuć ulgę. Nie oznacza to jednak, że całkowicie uniknie leczenia. W ciągu ostatnich lat terapia farmakologiczna przyczyniła się do ograniczenia zabiegów operacyjnych, jednak całkowicie ich nie wyeliminowała.

Techniki operacyjne przy leczeniu rozrostu gruczołu krokowego

Leczenie operacyjne okazuje się z czasem najlepszą metodą zwłaszcza w wypadku gdy gruczoł jest bardzo powiększony. Operacja nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, należy jednak pamiętać że bardzo poprawia ona jakość życia i dlatego warto poddać się temu zabiegowi.

Klasyczna operacja

Polega na wycięciu nadmiaru tkanki przy użyciu pętli elektrycznej. Zabieg ten wykonywany jest przez cewkę moczową i nie wymaga nacięcia. Pacjent jest znieczulany poprzez ukłucie w kręgosłup, operacja trwa od pól do dwóch godzin. Technika ta należy do najlepszych i najczęściej stosowanych form operacyjnych na świecie. Przez kilka dni do tygodnia oddawanie moczu może powodować pieczenie.

Powikłania: chociaż ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo małe to na fakt, iż stercze jest bardzo ukrwione mogą się takowe pojawić. Między innymi może dojść do krwawienia, które wymaga kolejnego zabiegu. Czasami dochodzi do zranienia zwieracza, co powoduje kłopoty z trzymaniem moczu (to zdarza się bardzo rzadko). U większości mężczyzn dochodzi do zaburzeń ejakulacji, płyn nasienny trafia do cewki moczowej ale może być transportowany na zewnątrz i najczęściej wraca do pęcherza. Co ważne odczuwanie orgazmu pozostaje bez zmian.

Kolejny rodzaj zabiegu to wywołanie martwicy tkanki stercza za pomocą fal radiowych. Za pomocą elastycznej igły do gruczołu doprowadzana jest energia w postaci sygnału o wysokiej częstotliwości - stercze rozgrzewa się do wysokiej temperatury około 60 stopni i tym samym kurczy. Tym samym poprawia się opróżnianie pęcherza i łagodzenie dolegliwości. Technika ta jest łatwa, wystarcza miejscowe znieczulenie cewki moczowej i co ważne towarzyszy jej mniej skutków ubocznych.

Laser

Jest to nowa metoda leczenia, częstość komplikacji jest podobna jak przy resekcji stercza. Sporą wada tej metody jest jej cena. Nie należy ona do najtańszych zabiegów i z tego względu jest odradzana przez urologów.

Waporyzacja

Stercze za pomocą elektrodów rozgrzewane jest do bardzo wysokiej temperatury. Przeprowadzona jest bez cięcia skóry, a więc przez cewkę moczową. Charakteryzuje się ona duża skutecznością i mniejszym ryzykiem występowania powikłań.

Metodą stosowaną od lat, jest również usuwanie tkanki powiększonego stercza przez cięcie skóry podbrzusza. Najczęściej stosuje się ją gdy gruczoł krokowy jest duży i usunięcie go przez cewkę moczową napotyka problemy techniczne lub w wypadku gdy zabieg trwał by zbyt długo. Wadą tego zabiegu jest duże cięcie (około 10cm) i kilkudniowy pobyt w szpitalu. Na pewno warto dodać,że rodzaj tej operacji jest bezpieczny i skuteczny.

Komentarze do: Techniki operacyjne przy leczeniu rozrostu gruczołu krokowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz