Szukaj

Apigenina, odkryta w selerze i pietruszce, pomocna w walce z rakiem piersi?

Podziel się
Komentarze0

Według nowych badań przeprowadzonych na myszach, substancja zawarta w selerze i pietruszce okazać się może potężną bronią w walce z rakiem piersi. Naukowcy z University of Missouri odkryli, iż apigenina ma wpływ na pewne rodzaje nowotworów piersi związanych z progesteronem (będącym, wraz z estrogenem, częścią hormonalnej terapii zastępczej stosowanej przez kobiety w okresie menopauzy, znanym również ze zwiększania ryzyka występowania raka piersi).Wiemy, że apigenina spowalnia postęp komórek ludzkiego nowotworu piersi na trzy sposoby: powodując śmierć komórek, hamując ich rozprzestrzenianie się oraz redukując ekspresję genu związanego z rozwojem raka,” powiedział w oświadczeniu Salman Hyder, profesor nauk biomedycznych w College of Veterinary Medicine oraz Dalton Cardiovascular Research Center na University of Missouri.

Naczynia krwionośne, odpowiedzialne za odżywianie komórek nowotworowych, miały również mniejsze średnice u mysz leczonych przy pomocy apigeniny niż u mysz nieleczonych,” dodał Hyder. „Mniejsze naczynia oznaczają ograniczony przepływ substancji odżywczych do guza, a także mogą służyć zarówno do głodzenia raka, jak i do ograniczania jego zdolności rozprzestrzeniania się.”

Badania, opublikowane w czasopiśmie Hormones and Cancer, zostały przeprowadzone na specjalnie wyhodowanych myszach, którym wszczepione zostały komórki raka piersi. Niektórym z nich podano rodzaj progesteronu zwany octanem medroksyprogesteronu (MPA). Jest on taki sam, jak progesteron podawany w ramach hormonalnej terapii zastępczej.

Następnie badacze zaaplikowali apigeninę niektórym myszom, leczonym za pomocą MPA. Okazało się, iż guz powiększał się u myszy, którym nie podano apigeniny, podczas gdy rozwój guzów faktycznie został ograniczony, a same guzy były mniejsze, u mysz, które otrzymywały apigeninę.

Naukowcy opublikowali podobne badania w ubiegłym roku w czasopiśmie Cancer Prevention Research, również przyglądając się roli apigeniny w związanych z progesteronem nowotworach piersi u mysz.

 

Komentarze do: Apigenina, odkryta w selerze i pietruszce, pomocna w walce z rakiem piersi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz