Szukaj

Ból jajnika

Ból jednego lub obu jajników może mieć naturalne przyczyny i wynikać z fizjologii kobiety, ale może także być zwiastunem niektórych chorób. Kiedy zatem należy zacząć się martwić?

Ból jajnika w czasie owulacji

Niemal każda kobieta odczuwa ból jajnika w połowie cyklu menstruacyjnego, jednak jego natężenie zależy od indywidualnych predyspozycji. Występuje on po prawej lub po lewej stronie podbrzusza i jest skutkiem pęknięcia pęcherzyka Graafa. Kiedy zaczyna się jajeczkowanie, płyn pęcherzykowy i krew dostają się do jamy otrzewnowej, powodując jej podrażnienie. Taki ból jajnika, pojawiający się na dwa tygodnie przez miesiączkowaniem jest naturalny i nie należy się nim niepokoić. Natomiast jeśli jest na tyle silny, że utrudnia funkcjonowanie to nie ma żadnych przeszkód aby domowymi sposobami go łagodzić. W razie potrzeby można stosować leki rozkurczowe, przeciwbólowe lub masować bolące miejsca oraz obkładać je ciepłym termoforem.

Jeżeli ból jajnika pojawia się w czasie innym niż 14 dni przed menstruacją, może być on objawem PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Tak naprawdę jego przebieg u każdej kobiety jest inny i może obejmować zmiany emocjonalne (np. wahania nastrojów, rozdrażnienie) oraz fizyczne, m.in. bóle jajników.

Współżycie seksualne a ból jajnika

Kobiety aktywne seksualnie mogą odczuwać dyskomfort i kłucie w okolicach jajników również podczas stosunku. Dzieje się tak wtedy, kiedy dana pozycja sprzyja wywieraniu zbyt mocnego nacisku na jajniki, jajowody i macicę. Nie zagraża to w żaden sposób zdrowiu i jedyne co należy zrobić to zmienić pozycję seksualną na taką, która odciąży narządy miednicy mniejszej. Sytuacja staje się trudniejsza kiedy takie bóle pojawiają się jeszcze przed stosunkiem lub na samą myśl o współżyciu. Wtedy mogą mieć one podłoże psychiczne i konieczna może być pomoc specjalisty- psychologa lub seksuologa.

Zobacz także:

Ból przy stosunku u kobiety - przyczyny

Torbiele jajnika przyczyną bólu jajnika

Przykry ból i kłucie w okolicach jajników może być wywoływany także powiększaniem się torbieli jajnika, jej skrętem lub pęknięciem. Torbiel to zmiana, która ma najczęściej kształt pęcherzyka otoczonego ścianką i jeżeli jest mała oraz monitorowana przez lekarza to nie zawsze występuje konieczność jej usuwania. Zdarza się jednak, że taka cysta pęka lub zbytnio się rozrasta, a wtedy powoduje ból podbrzusza, a gdy jej zawartość wydostanie się na zewnątrz może dojść do zapalenia otrzewnej. Przy skręceniu torbieli ból jest znacznie silniejszy, nagły i wymaga pilnej pomocy lekarza, ponieważ może skutkować niedokrwieniem jajnika.

Endometrioza a ból jajników

Endometrioza polega na występowaniu endometrium, czyli błony śluzowej macicy, poza jej jamą. Szacuje się, że cierpi na nią 7- 15% miesiączkujących kobiet, u których bardzo często endometrioza przebiega bezobjawowo. Jeżeli jednak daje wyraźne symptomy, są to zazwyczaj bardzo obfite miesiączki i promieniujące bóle jajników.

Ból jajników przy zapaleniu jajników

Zapalenie jajników i jajowodu to po prostu stan zapalny, który obejmuje jajniki, jajowody oraz węzeł macicy. Leczenie najczęściej opiera się na terapii antybiotykowej i przyjmowaniu farmaceutyków o działaniu przeciwzapalnym, które zwalczają zapalenie wywołane bakteriami. Ból jajników trwa zazwyczaj kilka dni i ustępuje po rozpoczęciu odpowiedniego leczenia.

Ból jajników w ciąży

Jeżeli kłucie jajników występuje w pierwszych tygodniach ciąży i nie towarzyszą mu plamienia to zazwyczaj nie powinno wzbudzać niepokoju. Bóle podobne do tych, które towarzyszą pękaniu pęcherzyka Graafa są naturalne i świadczą o przystosowywaniu się organizmu do nowej sytuacji. Jeżeli natomiast występują na dalszych etapach ciąży, są nagłe i silne lub towarzyszy im krwawienie, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Ból jajnika może mieć wiele przyczyn. Od tych naturalnych, towarzyszących owulacji, przez wywołane stresem i PMS, aż do poważniejszych schorzeń, które wymagają leczenia. Dlatego, jeśli domowe sposoby na ból jajników nie pomagają i jeżeli w jakiś sposób ten ból wzbudza szczególny niepokój lub towarzyszą mu inne objawy wskazujące na stan chorobowy, najlepszym wyjściem jest udanie się do specjalisty w celu wykonania odpowiednich badań, ponieważ niektóre schorzenia (np. torbiele) mogą być zwalczane całkowicie, jeżeli są wcześnie zdiagnozowane.

Autor: Natalia Kocoń

Komentarze do: Ból jajnika

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz