Szukaj

Krosty na głowie

U większości ludzi pryszcze pojawiają się w typowych miejscach takich jak twarz czy plecy. Co jednak zrobić, kiedy krosty pojawiają się na głowie? Jaka jest przyczyna ich powstawania? Co mogą objawiać?

Zapalenie mieszka włosowego przyczyną krost na głowie

Krosty na głowie mogą być objawem zapalenia mieszka włosowego, w takim wypadku są one swędzące, często wypełnione ropą i pozostawiające strupy. Ta nieprzyjemna infekcja wywoływana jest przez bakterie wnikające przez ujścia gruczołów łojowych do mieszków włosowych. Stan zapalny rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego  po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy niezwłocznie odwiedzić dermatologa.

Przyczyny zapalenia mieszka włosowego

Zapalenie mieszka włosowego pojawia się bardzo często u osób prowadzących niewłaściwą dietę oraz niedbających o prawidłową higienę. Swędzące krosty na głowie towarzyszą również przewlekłym uszkodzeniom skóry. Ponadto, przyczyną zapalenia mogą być także: zaburzenia odporności, wyniszczenie organizmu (na przykład przez chorobę nowotworową) oraz różne choroby metaboliczne (np. cukrzyca).

Przewlekłe zapalenie mieszka włosowego

Nieleczone zapalenie oraz rozdrapywanie krost na głowie prowadzi do tak zwanego przewlekłego zapalenia mieszka włosowego. Leczenie tej formy choroby okazuje się bardzo czasochłonne. W niektórych przypadkach kuracja prowadzona jest nawet przez kilka lat. By zapobiec rozwojowi choroby, warto udać się do lekarza już po zaobserwowaniu pierwszych krost na głowie.

Krosty na głowie objawem trądziku we włosach

Krosty na głowie występujące u młodych ludzi mogą być wynikiem pojawienia się we włosach trądziku. Skóra naturalnie wytwarza ochronną warstwę zwaną łojem. Nadmiar sebum, martwych komórek skóry lub innych substancji może zatkać pory. Bakterie rozmnażają się w sebum, tworząc pryszcze na skórze głowy.

Wypryski są trudne w leczeniu ze względu na miejsce występowania, jednak zmiany tego typu nie są groźne. Zazwyczaj towarzyszą im nadmierne przetłuszczanie się włosów, łupież czy łojotok. Warto jednak pamiętać, że żadnej zmiany skórnej nie można bagatelizować, a krosty należy jak najszybciej pokazać dermatologowi.

Zobacz także:

Domowe sposoby na trądzik

Dieta przy trądziku

Łojotokowe zapalenie skóry a krosty na głowie

Kolejną przyczyną krost na głowie może być łojotokowe zapalenie skóry. Pojawiają się także czerwone swędzące plamy z żółtawą łuską. Skutkiem choroby, oprócz nieatrakcyjnego wyglądu, może być wypadanie włosów.

Łojotokowe zapalenie skóry można leczyć przy wykorzystaniu dostępnych bez recepty szamponów zawierających leki takie jak rezorcynol, selen, kwas salicylowy lub cynku. W ciężkich przypadkach lekarz może przepisać kortykosteroidy lub szampon z ketokonazolem.

Jak pozbyć się krost na głowie?

Niestety wiele osób próbuje poradzić sobie z uciążliwym krostami na własną rękę. Trzeba jednak pamiętać, że rozdrapywanie zaropiałych strupów z reguły tylko pogarsza sytuację. Rozwiązaniem okazuje się zatem wizyta w gabinecie dermatologicznym. Lekarz zazwyczaj przepisuje odpowiednią maść z antybiotykiem, która powinna przynieść zadowalające efekty już po kilku dniach. Jeśli lek nie pomoże, dermatolog przepisuje antybiotyk przyjmowany doustnie.

Komentarze do: Krosty na głowie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz