Szukaj

Niska waga urodzeniowa dziecka

Obecnie wiele dzieci rodzi się  z niską wagą urodzeniową. Zjawisko to występuje zwłaszcza w krajach o wysokim stopniu urbanizacji i industrializacji. Niska waga, czyli poniżej 2,5 kg może powodować wiele poważnych problemów, jak np. kłopoty z oddychaniem, problemy z karmieniem, sercem, jelitami, oczami. Na niską wagę urodzeniową mają wpływ dwa główne czynniki: przedwczesny poród oraz ograniczony rozwój dziecka jeszcze w czasie ciąży.

Wcześniactwo

Wcześniactwo, czyli urodzenie dziecka między 22, a 37 tygodniem ciąży. Poród przez 22 tygodniem ciąży uznawany jest za poronienie ze względu na skrajną niedojrzałość organizmu dziecka, uniemożliwiającą samodzielne życie poza organizmem matki. Noworodki urodzone przed 37 tygodniem ciąży mają 30-krotnie większe ryzyko zgonu niż noworodki donoszone. Wcześniactwo może powodować niedobór masy ciała, niedobór wzrostu, niedorozwój płuc, zaburzenia rozwojowe.

Niekorzystne warunki społeczno – ekonomiczne

Rozwój dziecka bardzo mocno związany jest ze standardem życia matki w czasie ciąży. Kobieta w ciąży powinna zwracać uwagę na sposób odżywiania oraz ogólne dbanie o siebie.

Papierosy, alkohol i narkotyki

Większość przyszłych matek na okres ciąży wyrzeka się spożywania wszelakich używek. Nawet mała ilość alkoholu może być szkodliwa dla dziecka i powodować np. przedwczesny poród, uszkodzenie mózgu, wady serca, nerek itd. Okazuje się, że noworodki matek palących papierosy są mniej więcej o 0,25 kg lżejsze od dzieci matek, które nie palą. Dziecko jest nie tylko zatruwane, narażane na kontakt z rakotwórczymi substancjami, ale również otrzymuje wraz z krwią mniej składników odżywczych i o 25 proc. mniej tlenu. Taki stan przewlekłego niedotlenienia nie pozwala rozwijać się właściwie.

Ciąże mnogie

Ciąże mnogie jest to wytworzenie się w jamie macicy kobiety dwóch lub więcej zarodków, a nie, jak w przypadku ciąży pojedynczej – jednego zarodka. Na wystąpienie ciąży mnogiej narażone są dużo bardziej te kobiety, które leczą się hormonalnie, i tym sposobem stymulują swój cykl miesięczny, czy moment owulacji. Dzieci w ciążach mnogi są naturalnie mniejsze przy jednoczesnym zwiększonym ryzyku przedwczesnego porodu.

Choroba matki podczas ciąży

Praktycznie każda choroba przechodzona przez matkę w czasie ciąży może w jakimś stopniu zaszkodzić dziecku. Najczęściej spotyka się nadciśnienie tętnicze, choroby płuc, serca lub nerek. Wiele chorób leczy się za pomocą środków farmakologicznych. Niektóre z nich mogą być używane podczas ciąży, inne nie – dlatego też konsultacja z lekarzem jest konieczna.

Wady wrodzone i defekty genetyczne

Pojęcie wady wrodzone obejmuje nieprawidłowości anatomiczne, chromosomowe, molekularne, nabyte w okresie przed urodzeniem zniekształcenia oraz skutki infekcji, zatruć, promieniowania i innych czynników uszkadzających. Istnieje wiele wad, które mogą spowodować niską wagę urodzeniową dziecka, np. wady serca. Jest dużo sposobów przeprowadzenia badań wad wrodzonych jeszcze przed urodzeniem. W tym celu wykonuje się badanie USG, badanie metodą rezonansu magnetycznego (NMR), badanie biochemiczne oraz badanie DNA.

Nieodpowiedni przyrost wagi matki

Waga noworodka nie jest ściśle związana z ilością kilogramów przybranych przez matkę w czasie ciąży. Kobietom, które miały wcześniej nadwagę często rodzi się większe dziecko, zaś kobietom, które przybrały dużo na wadze w ciąży nie zawsze rodzi się duże dziecko. Szczupłe kobiet również mogą urodzić dziecko o prawidłowej wadze, jednak zdarza się, że jeśli matka przytyje mniej niż 10 – 15 kg w czasie ciąży, to noworodek może urodzić się ze zbyt niską wagą.

Mało prawdopodobne przyczyny niskiej wagi urodzeniowej dziecka:

Infekcja podczas ciąży

Istnieje wiele infekcji, które mogą zaszkodzić dziecku w czasie ciąży. Niektóre z nich to np. zakażenie bakteriami Chlamydia, różyczka, cytomegalowirus, toksoplazmoza i ospa wietrzna. We wszystkich rodzajach infekcji wirusowych, poważne konsekwencje dla płodu lub noworodka wiążą się bezpośrednio z przechodzeniem infekcji od matki do płodu. Bardzo istotne jest to, w którym tygodniu ciąży nastąpiła infekcja.

Komentarze do: Niska waga urodzeniowa dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz