Szukaj

Najdłużej żyjąca osoba na świecie

Jeanne Louise Calment to najdłużej żyjąca osoba w historii naszego gatunku. Rekordzistka, która osięgnęła wiek 122 lat i 164 dni. Urodziła się we Francji i tam spędziła całe swoje życie.

Urodziła się 21 lutego, 1875 roku w Arles. Urodziła się jako córka Nicolasa Calmenta i Marguerite Gilles. Miała jednego, starszego brata, który zmarł w wieku 97 lat. Ojciec żył lat 97 a matka 86, co pokazuje, że cała rodzina cieszyła się długą żywotnością. Jeanne ożeniła się z kuzynem, Fernandem Nicolasem Calmentem. Doczekała się jednej córki, która zmarła na zapalenie płuc w 1898 roku. Miała również wnuczka, którego też przeżyła i który zmarł w wypadku samochodowym.

Wraz z coraz późniejszym wiekiem, Jeanne budziła coraz większe zainteresowanie mediów i naukowców, którzy starali się zrozumieć jej dar długowieczności. Jak się okazało, Jeanne nie dbała dobrze o zdrowie. Jadła słodycze, paliła papierosy nawet do 113 roku życia i tryskała uśmiechem. Osobiście uważała, że uśmiech i trochę ruchu to przepis długowieczności. Czasem jednak mówiła, że „Dobry Pan Bóg o mnie zapomniał”.

Co ciekawe, Jeanne cieszyła się długo dobrym zdrowiem. W wieku 85 rozpoczęły treningi szermierki, a międzyczasie do 100 roku życia, aktywnie spędzała czas jeżdżąc na rowerze. Mieszkała sama do 110 roku życia, po czym została przeniesiona do domu opieki. Kluczowym momentem wydawał się jej upadek w wieku 115 lat, który spowodował złamanie kości udowej, po czym Jeanne poruszała się tylko głównie na wózki inwalidzkim, mimo tego, pozostając w dobrej kondycji fizycznej.

Ważne daty:

  • 20 czerwca 1986 – Umiera Eugenie Roux, co powoduje, że Jeanne w wieku 111 lat i 119 zostaje najstarszą osobą we Francji.
  • 27 grudnia 1987 – umiera Anna Eliza Williams, a Jeanne w wieku 112 lat i 310 dni zostaje najstarszą osobą w Europie
  • 11 stycznie 1988 – umiera Florence Knapp, a Jeanne w wieku 112 i 324 dni zostaje najstarszą osobą na świecie
  • 17 października 1995 – Jeanne dożywa 120 lat i 238 dni, co daje najdłuższy wynik życia ludzkiego w dziejach naszej historii, który wcześniej należał do Japończyka, Shigechiyo Izumiego
  • 4 sierpnia 1997 – Jeanne Calment umiera w wieku 122 lat i 164 dni zostając najdłużej żyjącą osobą w historii ziemi

Filmografia

Co ciekawe, na jej temat powstały nawet dwa filmy, które opowiadały o jej życiu i sekretach długowieczności:

  • Vincent and Me (pol. "Vincent i Ja"), 1989
  • Beyond 120 Years with Jeanne Calment (pol. "Jeanne Calment życie po stu dwudziestce"), 1995

Komentarze do: Najdłużej żyjąca osoba na świecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz