Szukaj

Pokrzywka

Podziel się
Komentarze1

Pokrzywki są skutkiem alergii. Jednak zdarzają się także pokrzywki niealergiczne. Do tej grupy należą np. pokrzywka aspirynowa, ewentualnie niektóre pokrzywki fizykalne, w których czynnikiem przyczynowym jest słońce, woda, zimno, ucisk itp. W pokrzywkach alergicznych najczęściej przyczyną jest alergia pokarmowa lub alergia spowodowana przez ukryte ogniska zakażenia.

U chorych stwierdza się pojawiające nagle zwykle liczne wykwity obrzękowe, tzw. bąble pokrzywkowe powstające w wyniku miejscowego obrzęku w obrębie skóry. Zmiany ustępują, ale nawracają. Każdy bąbel pokrzywkowy utrzymuje się od kilku minut do kilku godzin i ustępuje bez śladu. Liczba wykwitów jest zmienna - od pojedynczych bąbli do rozsianych zmian pokrzywkowych. Może występować dermografizm. Świąd spowodowany zmianami pokrzywkowymi bywa bardzo silny. Rzadko pokrzywce towarzyszy naczynioruchowy obrzęk twarzy i warg. Obrzęk w obrębie języka i dróg oddechowych może zagrażać życiu chorego. Podobna reakcja może wystąpić w innych narządach, m.in. w przewodzie pokarmowym i stawach. Przyczyna wystąpienia pokrzywki, związana ze spożyciem pokarmów np. truskawek albo jadalnych morskich skorupiaków, bywa łatwa do ustalenia, jednak znacznie częściej pozostaje nieznana. W powstawaniu bąbli pokrzywkowych biorą udział czynniki immunologiczne, jak i nieimmunologiczne. Większość chorych wymaga leczenia lekami przeciwhistaminowymi, które powodują szybkie ustąpienie zmian skórnych. W niektórych pokrzywka ma charakter przewlekły i nawraca przez wiele miesięcy. albo lat.

Komentarze do: Pokrzywka (1)

monika26.81
monika26.81 11-04-2008 14:25

pokrzywka

1

mój 6 letni syn po zjedzeniu dzemu truskawkowego dostał pokrzywki strasznie sie drapał.wcześniej jadał truskawki i dzemy z truskawek i nic takiego sie nie dzialo czy to mozliwe?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze