Szukaj

Co to są osteofity na krawędziach trzonów lędźwiowych?

Odpowiedz w wątku
marshall
marshall 31-12-2015 12:43

Na zdjęciu rentgenowskim wyszło mi, że mam osteofity. Co to są te osteofity na krawędziach trzonów lędźwiowych i czy to może być związane z bólami kręgosłupa? Co robić w takim przypadku?

czarnykruk
czarnykruk 31-12-2015 22:22

Osteofity to zmiana zwyrodnieniowa w formie narośli kostnych, która pojawia się w obrębie kręgosłupa lub na powierzchni kręgów.

Dobrze, żebyś napisał czy poza tymi osteofitami jakieś inne zmiany patologiczne wyszły u Ciebie na zdjęciu i czy masz jakieś dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa - choć jak wskazano w artykule zbyt łatwo wiąże się ból kręgosłupa z pojawieniem się osteofitów, zresztą dłuższy czas mogą one nie dawać żadnych objawów.

Duże znaczenie ma też to, w jakim jesteś wieku. Wiadomo im człowiek starszy, tym większa tendencja do zmian zwyrodnieniowych.

marshall
marshall 11-01-2016 11:55

Odczuwam, czasami dość mocny, ból w dolnym odcinku kręgosłupa. Mam 31 lat, więc to raczej nie jest związane z wiekiem. Co powinienem zrobić, aby odczuwać mniejszy ból? Czy na pewno to wina tylko osteofitów na krawędziach trzonów lędźwiowych? Dodam też, że od dawna mam skoliozę wykrytą, pewnie wina siedzącej pracy :/

Odpowiedz w wątku
Zobacz wszystkie komentarze do "Osteofitoza trzonów kręgowych"