Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Rozny kolor oczu

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Genetyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kamilka54



Dołączył: 09 Paź 2006
Posty: 93

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Gru 06, 2006 5:33 pm    Temat postu: Różne kolory oczu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Chciałabym się dowiedziec, czym spowodowane jest to, że mam różne kolory oczu mianowicie jedno niebieskie, a drugie brązowe? Zaznaczę że w mojej rodzinie wszyscy mają niebieskie, tylko moja mama ma zielone...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
agusia39



Dołączył: 03 Paź 2006
Posty: 780

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach


PostWysłany: Sro Gru 06, 2006 7:47 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na barwę oczu składa się wiele genów. Najczęściej kolor oczu jest wypadkową pomiędzy kolorami oczu rodziców. Może jednak byc tez tak ze dziecko odziedziczy ciemny kolor od obydwojga rodziców i barwa będzie ciemna Smile - tak samo z jasną
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
KOBIETA



Dołączył: 01 Sie 2006
Posty: 424

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Skąd: Krakow
PostWysłany: Sro Gru 06, 2006 7:54 pm    Temat postu: Re: Różne kolory oczu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kamilka54 napisał:
Chciałabym się dowiedziec, czym spowodowane jest to, że mam różne kolory oczu mianowicie jedno niebieskie, a drugie brązowe? Zaznaczę że w mojej rodzinie wszyscy mają niebieskie, tylko moja mama ma zielone...


Taki maly psikus natury Wink
To tak samo jak niektorzy ludzie maja jedno pasmo wlosow innego koloru niz calosc. Po prostu taka oryginalna pigmentacja.Gdzies w historii twojej rodziny musial byc ktos o brazowych oczach i teraz natura sobie przypomniala o nim Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
chopin



Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 1:28 pm    Temat postu: Rozny kolor oczu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam. Mam krotkie pytanie. Ktos wie jak sie nazywa ta wada genetyczna ktora powoduje ze czlowiek ma dwa rozne kolory oka? Np. jedno oko jest niebieskie a drugie brazowe


---edit by emilka----
przenoszę do działu "Genetyka"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Zibi
Przyjaciel forum


Dołączył: 14 Cze 2007
Posty: 1380

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

Skąd: Poznań
PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 2:16 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Może coś w wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolor_oczu

Związane napewno to jest z genami jak i melaniną zawartą w skórze człowieka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
chopin



Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 2:38 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przegladnalem wikipedie i nic nie znalazlem. Pamietam ze na lekcjii biologii w liceum byla o tym wzmianka ale to bylo daawno.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Zibi
Przyjaciel forum


Dołączył: 14 Cze 2007
Posty: 1380

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

Skąd: Poznań
PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 3:38 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Napewno ma to swoją nazwę ale nie mogę ci pomóc. Napewno wygląda to tak jak opisywałem wyżej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
chopin



Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Sie 23, 2007 12:07 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Znalazlem. Nazywa sie to heterohromia Very Happy

http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCnobarwno%C5%9B%C4%87_t%C4%99cz%C3%B3wki

http://www.countee.us/lauren/heterochromia/photos.htm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
skidoo



Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 54

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Sie 23, 2007 12:22 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

heterochromia iridis - choroba autosomalna dominujaca nie za popularna...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Kamilka54



Dołączył: 09 Paź 2006
Posty: 93

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 4:14 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja właśnie tak mam Smile
Jedno oko mam niebieskie, a drugie brązowe Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Genetyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group