Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Astygmatyzm

Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Okulistyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość










PostWysłany: Sob Lut 18, 2006 6:52 pm    Temat postu: oczy Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie, czy ktoś może mi wyjaśnić, co oznacza, że mam wadę astygmatyzm, lekarz wypisał mi receptę pisząc, że cylinder to -0,5 a oś 175 stopni. Co oznaczają te stopnie? Czy ktoś wie, do czego może prowadzić nie noszenie okularów ?(drugie oko mam zupełnie w normie..)
Powrót do góry
Paweł
Przyjaciel forum


Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 1544

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Skąd: Tychy
PostWysłany: Sob Lut 18, 2006 8:44 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No to masz to co ja Razz chodz ja stopnie nie pamiętam Razz

astygmatyzm jest to nieprawidłowa budowa rogówki, powodująca kilka obrazów na siadkówce.

Powinien być jeden obraz dokąłdnie w okreslonym punkcie na siatkówce, ale u nas to wyglada tak nieco inacze. Obrazów jest kilka które częściowo sie nakładaja (efekt tak jak pokazuja na starych kreskówka jak jakas postać dostanie w łeb np. z młodka to widzi podwójnie i potem one sie zaczynaja nakladać i potem gdy gwiazdki przestana mu mrugać to widzi juz normalnie) no to takie dwa (lub więcej) obrazów jest na siatkówce oka.

Stopnie powodują skumulowanie dokładnie obrazu w jednym punkcie, twoje oko ma rogówke
przez które najpierw przehodzi światlo które potem pada na soczewke, czyli mamy tak jak by 2 soczewki i światło po przejściu tych dwuch soczewek powinno twożyć jeden obraz odwrócny, ale tak nie jest, twoje oko powoduje rozczepienie obrazu, więc trzeba dodać 3 soczewk która razem z 2 w oku da jeden dokłady obraz Smile

Diptrie to współczynnik; minus oddala, plus przybliża, obraz. A ilość dioptri to poprostu kreślenie specufistyczne o ile Smile

Wzależności w jakim jestes wieku to astygmatyzm można skorygować, do niemalże minimum a u małych dzieci (kilku letnich) wada może sie cofnąć, rogówka może ukształtować sie prawidłow.

Astygmatyzm jest korygowalny laserowo jak mi dobrze wiadomo, ale jest to możliwe po 21 roku żcyai minimum (w tedy kiedy już oko nie rośnie). Co do krekcji laserowej to nie wiem za duzo. (poprosu ja już nie zrezygnuje z okularów Razz za dobrze mi w nich)

Nie noszenie okularów może powodować pogorszenie sie widzenia i to znacznie. 0,5 dioptri to mała wada, a przez pare lat może Ci sie powiekszyć nawet do 4 bądz też 5 dioptri co jest już niebezpieczne i to mocno.

Myśle że z okularami nie bedziesz miał problemu, jest tak duży wybór oprawek że zapewniam Cie z ręka na sercu że znajdziesz takie w których będziesz czył sie dobrze i bedą pasowaly do Ciebie Smile

Jest tez możliwość noszenia szkieł kontaktowych jeżeli by Ci to bardziej odpowiadało Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Iwa
Przyjaciel forum


Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 179

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Łódź
PostWysłany: Sob Lut 25, 2006 1:12 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witaj
Mi kiedyś okulistka powiedziała, że -0,25 do +0,25 to naturalne wartości astygmatyzmu u zdrowych ludzi;)
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
virusix



Dołączył: 17 Sie 2008
Posty: 14

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Sie 17, 2008 9:02 pm    Temat postu: leczenie astygmatyzmu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam!
Niedawno byłem na badaniu pola widzenia (mam okulary -1,75) i wyszlo że mam dobre wyniki.
Za pół roku mam znów kontrole u okulisty a za 2 dni jade na badanie na astygmatyzm... i bardzo się denerwuję jestem bardzo zaniepokojony zeby cos nie wyszlo źle ja sie zawsze tak denerwuje przed klasowka przed sprawdzianem poprostu tak zyc sie nie da.
I mam pytanie jak wygląda badanie na astygmatyzm ? komputer cie bada czy jak? bo na wikipedii nic na ten temat nie znalazłem.
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

przyłączyłam
Gosia85
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Camaro



Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Mazury
PostWysłany: Pon Sie 18, 2008 12:09 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam astygmatyzm, ale wszystkie badania miałem zawsze robione razem. Chociaż... było to tak dawno...
Jeśli dobrze kojarzę, badanie to polega na patrzeniu na mały obrazek, który się rozmazuje i wyostrza w specjalnym komputerze. Trwa to może ze dwie minuty. Nie ma się czego bać, nie będą Ci kroić oka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
ahmedshag



Dołączył: 16 Cze 2009
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Cze 16, 2009 4:21 pm    Temat postu: Astygmatyzm Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

witam.
mam zamiar w końcu wypróbować soczewki, lecz są dwa problemy - astygmatyzm oraz sfera finansowa Smile
wyczytałem, że przy małym astygmatyźmie można nosić soczewki sferyczne. dowiedziałem się, że moja wada wynosi tyle: L:-2,00 | - 0,75 | 72* więc tutaj powstaje pytanie, czy jest to duży czy mały astygmatyzm? czy mogę nosić soczewki sferyczne bez uszczerbku na zdrowiu?

przyłączyłam
Gosia85
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Bianka16



Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 87

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach


PostWysłany: Nie Cze 21, 2009 12:08 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mały astygmatyzm, to astygmatyzm w granicach 0,25 - 0,5 cyl (jeśli chodzi o korekcję soczewkami). Dla wyższych wad są już soczewki toryczne. Nie chodzi tutaj o to które zdrowiej będzie nosić, lecz o to jaki będziesz mieć w nich komfort widzenia. Nie podajesz pełnej wady, trudno mi ocenić, czy ew zastąpienie cylindra ekwiwalentem sferycznym w ogóle wchodziło by w grę. Podaj dokładną wadę: moc - cylinder - oś (obu oczu)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
majaz1



Dołączył: 27 Lis 2009
Posty: 2

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Lis 30, 2009 8:23 am    Temat postu: Astygmatyzm a dobieranie szkieł - prosze o pomoc Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam! Czy astygmatyzm możę się zmieniać? Mam taka wade sfera -3,50;cylinder 2;oś 20 stopni oraz -2,75:2,25;180. Czy cylindry i osie sie zmieniają. Dopiero 6 lat temu odkryto u mnie astygmatyzm. 4 lata temu zmieniono mi cylindry. Teraz tylko sfere. Prawe oko bez zmian. a lewe jest tak:
sfera -3,25 cylinder 2,25 oś 180. Mam też krótkowzroczność. Czy cylindry i osie też wzrastają? Tylko sfere zmieniono z -2,75 na -3,25.Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Bianka16



Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 87

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach


PostWysłany: Pon Lis 30, 2009 8:58 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Sfera i cylinder może się zmieniać a raczej pogłębiać, osie pozostają takie same.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Zulusia



Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 28

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Lubraniec
PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 1:40 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

miałam dzis badanie kontrolne na stegmatyzm Wink ty nawet nie zauwazysz że jakies było ;p patrzysz ze 2 minuty to już najwiecej w takie okienko jak podczas dania ciśnienia oka. może kojarzysz. masz 2 małe obrazki i ci sie zamazują i rozmazuja i to wszystko żadnych kropli ani nic. jak wyjdzie ze cos masz i nie wykryli tego wczesniej dadzą ci okulary cylindryczne i wszystko bedzie ok po pół roku ci sie moga oczy wyprostowac jak mojej siostrze, ja mam gorzej bo słabo widze i mam mocny astegmatyzm wszystko poodwracane ;p
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Okulistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group