Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Jakie badania z krwi zrobić pod kątem RZS?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Malwinaa



Dołączył: 22 Kwi 2014
Posty: 2

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Maj 13, 2014 11:16 pm    Temat postu: Jakie badania z krwi zrobić pod kątem RZS? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.

Chciałabym się poradzić w pewnej kwestii.
Podejrzewana jest u mnie choroba RZS. (Reumatoidalne zapalenie stawów)
Mam już poumawiane wizyty u reumatologa, oraz zrobione następujące badania RTG nogi, badanie ogólne moczu i krwi oraz za chwilę będę miała badanie Scyntygrafii kośćca dynamiczna.
Wyczytałam też w Internecie, że dobrze mieć na pierwszą wizytę badanie z krwi OB i CRP. Jak wspomniałam wyżej nie dawno robiłam badanie krwi i moczu jednak tych badań OB i CRP akurat nie miałam.
Chciałam się zapytać jakie jeszcze badania z krwi warto by było zrobić pod kątem tej choroby?
W internecie wyczytałam, że warto mieć zrobione badania: - morfologia krwi,
- OB,
- CRP,
- poziom kwasu moczowego,
- kreatyniny,
- Alat, Aspat,
- proteinogram,
- poziom czynnika reumatoidalnego,
- przeciwciał przeciwjądrowych,
- badanie ogólne moczu

i teraz niby wszystko jasne tylko nie wiem które badania z tych powyższych mam już zrobione przy ostatnim badaniu krwi, a których nie mam. Wiem, że na pewno nie mam tego OB i CRP ale co z innymi?
Na wynikach badań jest wszystko opisane skrótami, może mógłby ktoś mi te powyższe badania opisać tymi symbolami, bo może je mam na wynikach badań nie musiałbym ich robić?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Pasta



Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 285

Wysłał podziekowań: 2
Otrzymał 31 podziękowań w 31 postach

Skąd: Poznań
PostWysłany: Sro Maj 14, 2014 9:25 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.

Mówisz, że miałaś wykonane badania Ogólne krwi, tak? To te badania to nic innego jak badania morfologi krwi, interpretacje takowych badań znajdziesz tutaj: http://www.biomedical.pl/zdrowie/badania-krwi-jak-interpretowac-wyniki-5440.html

W badaniu morfologii krwi znajduje się również wynik OB, czyli Odczyn Bernackiego. Podobnie jest z ASPAT i ALAT, czyli enzymach które odczytuje się w badaniach krwi... Jednak o to musisz dokładnie podpytać się lekarza. Same dwa składniki pełnią szereg funkcji w naszym oragniźmie, niektóre z nich są np: odpowiedzialne za ślinę.

Czynnik reumatoidalny (RF) jest wykrywany we krwi u ok. 80% pacjentów z RZS. Obecność czynnika RF jest jednym z kryteriów rozpoznania RZS. Jednak ani sama obecność RF nie potwierdza diagnozy, ani brak RF nie wyklucza RZS.

CRP – białko C reaktywne, białko ostrej fazy. CRP to nic innego jak białko, którego obecność stwierdza się w ostrej, aktywnej fazie chorób o podłożu zapalnym czyli między innmi np; RZS.

No na pewno musisz zrobić jeszcze badanie ogólne moczu, a tam (chyba) będzie wynik poziomu kawsu, więc dwa w jednym ale nie jestem pewna. Akurat tych z tymi badaniami nigdy się nie spotkałam.

Tyle mogę jedynie pomóc, nie mam przed sobą żadnych badań a tym bardziej nie pamiętam prócz tych najbardziej pdostawowych, więc na tym moja wiedza się kończy. Możesz napisać też na medpytania.pl i spytać lekarza.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
0rdynator



Dołączył: 17 Cze 2014
Posty: 11

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Cze 18, 2014 11:35 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pasta napisał:
Witam.

Mówisz, że miałaś wykonane badania Ogólne krwi, tak? To te badania to nic innego jak badania morfologi krwi, interpretacje takowych badań znajdziesz tutaj: http://www.biomedical.pl/zdrowie/badania-krwi-jak-interpretowac-wyniki-5440.html

W badaniu morfologii krwi znajduje się również wynik OB, czyli Odczyn Bernackiego. Podobnie jest z ASPAT i ALAT, czyli enzymach które odczytuje się w badaniach krwi... Jednak o to musisz dokładnie podpytać się lekarza. Same dwa składniki pełnią szereg funkcji w naszym oragniźmie, niektóre z nich są np: odpowiedzialne za ślinę.

Czynnik reumatoidalny (RF) jest wykrywany we krwi u ok. 80% pacjentów z RZS. Obecność czynnika RF jest jednym z kryteriów rozpoznania RZS. Jednak ani sama obecność RF nie potwierdza diagnozy, ani brak RF nie wyklucza RZS.

CRP – białko C reaktywne, białko ostrej fazy. CRP to nic innego jak białko, którego obecność stwierdza się w ostrej, aktywnej fazie chorób o podłożu zapalnym czyli między innmi np; RZS.

No na pewno musisz zrobić jeszcze badanie ogólne moczu, a tam (chyba) będzie wynik poziomu kawsu, więc dwa w jednym ale nie jestem pewna. Akurat tych z tymi badaniami nigdy się nie spotkałam.

Tyle mogę jedynie pomóc, nie mam przed sobą żadnych badań a tym bardziej nie pamiętam prócz tych najbardziej pdostawowych, więc na tym moja wiedza się kończy. Możesz napisać też na medpytania.pl i spytać lekarza.

Pozdrawiam


Najlepiej w takim przypadku jest się wybrać do lekarza Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group