Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

zarażenie wścieklizną przez kozie mleko

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
heniek1410



Dołączył: 09 Paź 2006
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Paź 09, 2006 9:21 pm    Temat postu: zarażenie wścieklizną przez kozie mleko Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

czy możliwe jest zarażenie się wścieklizną przez niegotowane kozie mleko?

Koza zdycha i toczy pianę z pyska. Weterynarza jeszcze nie bylo więc nie wiem co jej jest, podejrzewam że wścieklizna.

nie miałem bezpośredniego kontaktu z kozą, jedynie chodziłem do sąsiada i brałem mleko. jak już pisałem mleko było spożywane bez gotowania.

czy mogłem się zarazić ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
agusia39



Dołączył: 03 Paź 2006
Posty: 780

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach


PostWysłany: Pon Paź 09, 2006 9:24 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ponieważ wirus powodujący wściekliznę znajduje się w ślinie, najczęściej do zakażenia dochodzi wskutek ugryzienia przez zainfekowane zwierzę, a także poprzez kontakt z jego śliną, gdy kontakt ten następuje w miejscu skaleczenia, zadrapania lub jeśli ślina chorego zwierzęcia dostanie się do naturalnych otworów ludzkiego ciała np. do nosa lub oczu. Zadrapanie przez zwierzę również może być przyczyną zakażenia, jeśli wcześniej lizało ono swoje łapy, nie jest to jednak całkowicie udowodnione. Wirus wścieklizny przechodzi ze śliny wściekłego zwierzęcia do mięśni jego ofiary. Poprzez tkankę nerwową wędruje do mózgu, gdzie rozmnaża się, a następnie tą samą drogą (tkanka nerwowa) przedostaje się do śliny, gdzie gotów jest ponownie zarażać.

Zaobserwój czy wystapiły jakieś objawy u kozy jak:

Istnieją dwie formy wścieklizny:" agresywna" i "spokojna". Odmiana agresywna zwykła atakuje mózg i powoduje takie objawy, jak:

* Podniecenie, niepokój
* Agresywne zachowanie (zwierzęta domowe wykazują wyraźny wzrost agresywności - najpierw w stosunku do obcych, następnie do wszystkich - nie rozpoznają domowników)
* "Dzikie" spojrzenie
* Zwierzę może gryźć prawdziwe lub wyimaginowane obiekty, a także samo siebie
* Brak wrażliwości na ból

Wścieklizna "spokojna" zwykle atakuje rdzeń kręgowy i powoduje takie objawy, jak:

* Chwiejny krok, brak koordynacji ruchowej
* Niemożność uniesienia głowy i / lub wydania dźwięku, ponieważ szyja i mięśnie gardła są sparaliżowane
* Wrażenie duszenia się
* Dzikie zwierzęta wydają się przyjazne, uległe, oswojone
* Dzikie zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, widywane są w dzień


I u siebie :

* Pieczenie lub swędzenie w miejscu ukąszenia
* Gorączka
* Silny ból głowy
* Brak apetytu
* Nadpobudliwość, nerwowość
* Wodowstręt spowodowany trudnościami z przełykaniem
* Konwulsje i halucynacje
* Dezorientacja
* Paraliż
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
heniek1410



Dołączył: 09 Paź 2006
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Paź 09, 2006 9:30 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Arrow agusia39

czytalem juz ten tekst na kilku stron. wynika z niego że zarazić się można przez ślinę zwierzęcia. nie ma tam mowy o mleku, ale nie jest również napisane że nie można się zarazić przez mleko. (chodzi mi o to że moze to byc tak rzadko występująca droga zakażenia z zostala pominęta przez autora tekstu).

--------------------
pisalem ze nie zostalem pogryziony przez kozę, a objawy u człowieka występują dopiero po paru tygodniach (i wtedy zazwyczaj jest juz za późno na leczenie)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
agusia39



Dołączył: 03 Paź 2006
Posty: 780

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach


PostWysłany: Pon Paź 09, 2006 9:38 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

nie sądze - gdyby była możliwość takiego zarażenia - było by o tym głośno - w koncu u krów tez to występuje Smile

sądze ze możesz być spokojny
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
heniek1410



Dołączył: 09 Paź 2006
Posty: 9

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Paź 09, 2006 10:45 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

dzieki agusia. jutro dowiem sie juz dokladnie na co chorowalo zwierze. jeszcze raz dzieki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group