Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Udar niedokrwienny mózgu a zespół Hakima

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Neurologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ebka



Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 51

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: gdynia
PostWysłany: Pon Sie 18, 2014 6:26 pm    Temat postu: Udar niedokrwienny mózgu a zespół Hakima Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam

Mój tato w 2013 roku przeszedł udar niedokrwienny mózgu. Jego stan poprawiał się przez około 6 miesięcy po udarze, jednak w ostatnim czasie zaczęło się pogarszać. Na ostatnim obrazie MRI widoczne jest znaczne poszerzenie komór mózgowych (wcześniej komory były również poszerzone, ale nie tak bardzo, jak obecnie. Tata w 2008 roku był diagnozowany, ze względu na poszerzenie tych komór podejrzewano wodogłowie, jednak ostatecznie stwierdzono stwardnienie rozsiane), co w polączeniu z objawami - chód malutkimi kroczkami, nietrzymanie moczu, spowodowało podejrzenie występowania u taty zespołu Hakima (wodogłowie normotensyjne). Moje pytanie jest następujące: czy przebyty udar mógł przyczynić się do rozwoju zespołu Hakima? I odwrotnie czy zespół Hakima może stać się czynnikiem ryzyka dla wystąpienia kolejnego udaru?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
zieleniutka



Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 7

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach


PostWysłany: Wto Sie 19, 2014 9:25 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witaj. Jeżeli chodzi o Twoje pytanie to raczej udar mózgu jest przyczyną zespołu Hakima, jak można znaleźć w oficjalnych źródłach, czyli przykładowo podręcznikach przeznaczonych dla lekarzy (a takowy posiadam) - " Czasami można zauważyć pojawienie się wodogłowia normotensyjnego z przebytym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, urazem czaszki lub zabiegiem neurochirurgicznym. " Czyli sugeruje to, że udar był w raczej czynnikiem, który po części mógł przycznić się do zespołu Hakima u Twojego taty. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
ebka



Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 51

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: gdynia
PostWysłany: Wto Sie 19, 2014 10:54 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za odpowiedź. A czy jest napisane coś więcej o związku między udarem a tego rodzaju wodogłowiem? Jak to się dzieje i dlaczego czasem może ten zespól się ujawnić?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Astiz



Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 87

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

Skąd: Warszawa
PostWysłany: Czw Sie 21, 2014 12:16 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wodogłowie normotensyjne to jest właśnie zespół Hakina, czyli udar, który wywołał wodogłowie, wywował zespół Hakina, inne nazwy ten sam problem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
ebka



Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 51

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: gdynia
PostWysłany: Czw Sie 21, 2014 8:23 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak, wiem, że wodogłowie normotensyjne to zespół Hakima. Moje wątpliwośći dotyczyły, czy do tego mógl doprowadzić udar i jeśli tak to dlaczego. Czy udar był niewłaściwie leczony czy na to po prostu nie ma się wpływu?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Neurologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group