Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Tarczyca (TSH:3,52 -26LAT)Jakie jeszcze zrobić badanie?

Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Endokrynologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Userr0



Dołączył: 11 Lis 2014
Posty: 24

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Lis 16, 2014 10:01 pm    Temat postu: Tarczyca (TSH:3,52 -26LAT)Jakie jeszcze zrobić badanie? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.

Chciałbym zapytać o taka rzecz.

Chciałbym wykluczyć lub potwierdzić w sobie niedoczynność tarczycy.
Ogólnie z objawów fizycznych wszystko by utwierdzało, że takowa niedoczynność występuje.

Badanie TSH, 1,5 roku temu było na poziomie 2,5, a w ostatnich dniach na poziomie 3,52. Mam 26 lat i jest to chyba za duży wynik.
Nie wiem czy lekarz rodzinny będzie chciał mnie skierować do endokrynologa, więc chciałbym dla potwierdzenia lub nie zrobić jeszcze jakieś badanie odnośnie tarczycy i tego podwyższonego poziomu.

Trochę poczytałem w Internecie i chyba jestem głupi ale nie rozumie tego wszystkiego, bo jest dużo tych oznaczeń FT3, FT4, T3, T4.
Na wszystkie te oznaczenia by zrobić to mnie nie stać będzie i pewnie wszystkie te badania nie są wskazane.
Chciałbym więc zapytać co z tych badań w moim przypadku byłoby zrobić w pierwszej kolejności.
Czy to czasem nie będzie zrobienie przede wszystkim badania FT4 i ewentualnie FT3?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
greene



Dołączył: 07 Lut 2013
Posty: 13

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Gru 04, 2014 6:07 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Chyba najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą. Specjalista skieruje Ciebie na te badania, które będą potrzebne w diagnostyce.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Userr0



Dołączył: 11 Lis 2014
Posty: 24

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Sty 29, 2015 1:45 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Będę robił badania pod kątem niedoczynności tarczycy: TSH, FT3, FT4, antyTPO i anty-TG.

Dostałem skierowanie od lekarza na TSH, FT3, FT4 i te badania zrobię w jednym laboratorium, badania antyTPO i anty TG będę musiał zrobić na własną kieszeń i chciałbym je zrobić w innym laboratorium (duża różnica cenowa). Czy te antyTPO i anty TG mogę zrobić oddzielnie, w innym terminie, w innym laboratorium niż te TSH, FT3, FT4,??

Pytam bo słyszałem, że w przypadku badań TSH , FT4 iFT4 ważne jest aby był zrobione z tej samej krwi i w jednym laboratorium, a czy też tak jest z tymi antyTPO i anty TG???
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Userr0



Dołączył: 11 Lis 2014
Posty: 24

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Mar 24, 2015 11:41 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zrobiłem wszystkie badania odnośnie tarczycy:

TSH: 4,37 (Norma: 0,27-4,2)
FT3: 3,9 (Norma: 2,0-4,4)
FT4: 1,31 (Norma: 0,90-1,80)
AntyTPO: <5,0 (Norma: <34)
AntyTG: 13,5 (Norma: <115)
USG tarczycy: OK (Tarczyca jednorodna, monochromatyczna, regularnych zarysach, niepowiększona,płat prawy o wymiarach: 17x15x61 mm, płat lewy o wym. 217x14x57mm, cieśń 53,0mm Naczynia szyjne prawidłowe, patologicznych węzłów szyjnych nie uwidoczniono.Patologicznych zmian w obrębie tarczycy, nie uwidoczniono.)

Lekarz rodzinny przypisał mi póki się niedostane do endokrynologa tabletki 1x rano pół /h przed jedzeniem EUTHROX N25.

Jak to wszystko wygląda Państwa zdaniem?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
jacol87



Dołączył: 15 Kwi 2015
Posty: 5

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Kwi 15, 2015 11:51 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zgadza się, lekarze zazwyczaj najpierw wypisują skierowanie na FT4 i FT3, dopiero kiedy wyniki są poza normą to dają skierowanie do endokrynologa i ten dopiero zleci wykonanie dodatkowych badań i USG tarczycy. Ale zanim się dostaniesz do endokrynologa to może faktycznie we własnym zkaresie porób sobie wszystkie badania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Userr0



Dołączył: 11 Lis 2014
Posty: 24

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Kwi 25, 2015 11:18 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.

Zrobiłem ponowne badania pod kątem tarczycy po półtora miesięcznym zażywaniu tabletek (40tab.) Euthyrox N 25.
Wyniki przed braniem leków:
TSH: 4,37 (Norma: 0,27-4,2)
FT3: 3,9 (Norma: 2,0-4,4)
FT4: 1,31 (Norma: 0,90-1,80)
AntyTPO: mniej niż 5,0 (Norma: mniej niż 34)
AntyTG: 13,5 (Norma: mniej niż 115)

Wyniki po braniu Euthoryx:
TSH: 2,44 (Norma: 0,27-4,2)
FT3: 4,27 (Norma: 2,0-4,4)
FT4: 1,74 (Norma: 0,90-1,80)

Niewątpliwie czuję się dużo lepiej, wiele objawów minęło. Niedługo mam wizytę u specjalisty ale już teraz się zastanawiam czy powinienem brać dalej te tabletki? Czy może powinienem mieć zwiększoną dawkę lub mniejszą? Zastanawia mnie tez wysoki poziom FT3.

Ostatnio też piję teraz wodę Ustroniankę z jodem, ok 1 litr dziennie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
jacol87



Dołączył: 15 Kwi 2015
Posty: 5

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Kwi 29, 2015 9:55 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

tabletki na niedoczynność tarczycy powinno się brać do końca życia, one nie leczą tylko normują poziom hormonu. Bez zaleceń lekarza zabronione jest samemu odstawianie tabletek!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
agakowalska



Dołączył: 10 Mar 2015
Posty: 5

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Wrz 22, 2015 11:36 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Potwierdzam, sama leczę się na tarczycę. Mój lekarz rodzinny mówił, że w Polsce co trzecia kobieta ma problemy z tarczycą i że leczenie się na własną rękę w kwestii hormonalnej jest niezwykle niebezpieczne. Dlatego trzeba niestety leczyć się z głową.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Mania33



Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 20

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Gru 17, 2017 11:31 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tarczyna to naprawdę ważny hormon i jej złe funkcjonowanie wpływa na cały nasz organizm, dlatego naprawdę ludzie nie ryzykujcie i nie warto robić nic na własna rękę, trzeba być pod opieką endokrynologa i tyle. I to dobrego, bo z tym tez różnie bywa. Ja mogę polecić dr Jodkowską. Oczywiście każdy zna swój organizm najlepiej i nie zaszkodzi od czasu do czasu, gdy czujemy, że coś jest nie tak, to zrobić jakieś podstawowe badania, w przypadku tarczycy tsh, ft3, ft4 ale i tak z wynikami trzeba udać się do lekarza.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Teodor244



Dołączył: 18 Gru 2017
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Gru 18, 2017 1:32 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A no to naprawde dziękuje za informacje. Nie słyszałem o tym nigdy.
____
Największy serwis randkowy w Niemczech: randki Holandia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Endokrynologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group