Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

oczy dziecka

Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Dziecko
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gracjan



Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 14

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Kwi 25, 2007 11:39 am    Temat postu: oczy dziecka Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mój synek jest wczesniakiem taraz ma 3 mies wczesniakom grozi retinopatia siatkówki lekarz okulista powiedział ze mały ma blade siatkówki co to wogle znaczy mozna to skorygować.Mam skierowanie do poradni okulist w szpit klinicznym i troche sie boje


----edit by Pituszka
Temat przeniesiony do działu Dziecko.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Sro Kwi 25, 2007 3:58 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

witaj, wiem że dużo, ale to są w zasadzie najważniejsze rzeczy o retinopatii:

"retinopatia wcześniacza, choroba oka, która może, ale nie musi spowodować utratę wzroku. Aczkolwiek większość przypadków retinopatii udaje się wyleczyć, a ona sama często cofa się samoistnie, to jednak w Polsce uważa się ją za główną przyczynę ślepoty dzieci przedwcześnie urodzonych.
Siatkówka oka donoszonego noworodka dojrzewa do drugiego tygodnia po urodzeniu. U wcześniaka stopień niedojrzałości jest odpowiednio większy. Im dziecko jest mniejsze, bardziej niedojrzałe, tym mniejszy obszar siatkówki jest unaczyniony.
Im stopień wcześniactwa jest większy, tym większa jest też niedojrzałość siatkówki i jej obszar jeszcze nieunaczyniony. To zwiększa ryzyko wystąpienia retinopatii. Bardziej dojrzały wcześniak ma tylko malutki fragment nieunaczyniony. Nawet jeśli pojawią się tam wczesne stadia retinopatii, z czasem się cofają.

Co dzieje się w oku dotkniętym retinopatią?
Siatkówka jest niedotleniona, naczynia śródbłonka uszkodzone, a to prowadzi do rozrostu tkanki włóknistej i naczyniowej do ciała szklistego. W ostatnim stadium choroby dochodzi do odwarstwienia siatkówki. Retinopatia ma jednak kilka faz.

Najważniejsze jest wczesne wykrycie zmian w siatkówce u wcześniaka i odpowiednie ustalenie momentu terapii.
Badanie dna oka u dzieci urodzonych przed 36 tygodniem ciąży i hipotroficznych, czyli z niską wagą, powinno się przeprowadzić w 4, 8 i 12 tygodniu życia.
Wykonuje się to badanie po rozszerzeniu źrenic przy pomocy wziernika obuocznego, oftalmoskopu Fisona. Urządzenie to pozwala uzyskać lekarzowi szerokie pole widzenia. Ważne, aby wcześniaka badał okulista doświadczony w diagnozowaniu dzieci przedwcześnie urodzonych.
Wczesne stadia i zmiany położone daleko są bardziej bezpieczne. Zmiany w biegunie tylnym, czyli blisko plamki w oku bardzo niedojrzałym rokują gorzej.

Po zdiagnozowaniu ocenia się skalę zmian. Bardziej zaawansowane lub zaawansowane średnio, ale występujące w mocno niedojrzałym oku, kwalifikują się do laseroterapii. Polega ona - w uproszczeniu - na zniszczeniu, czyli koagulacji niedojrzałej siatkówki. Laseroterapię przeprowadza się w kilku ośrodkach w Polsce. Większość zabiegów kończy się powodzeniem - ratują wzrok. Fotokoagulacja zapobiega powstawaniu nieprawidłowych naczyń ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Jedną z najstarszych terapii pozwalających na eliminowanie niedojrzałej siatkówki jest stosowana do dziś krioterapia, gdzie czynnikiem koagulującym jest zimno."

tutaj cały artukuł
http://www.vilcacora.com.pl/archiwum2005/retinopatia.html

Twój synek jak na razie ma podejrzenie retinopatti, więc nie ma co się zawczasu martwić. najważniejsza rzecz to zrobić jak najwcześniej badania i zacząć ewentualne leczenie. im wcześniej tym lepiej.
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
gracjan



Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 14

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Kwi 26, 2007 11:20 am    Temat postu: oczy dziecka Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

dziękuję za pocieszenie mój synek ur sie w 35 tyg ale ważył 2990 w poniedziałek jedziemy do białegostoku do klinicznego szpitala dla dzieci na badanie okulistyczne zobaczymy co powie lekarz odezwe sie po powrocie pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
pituszka
Przyjaciel forum/Specjalista położnik


Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 3256

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

Skąd: Kalisz
PostWysłany: Czw Kwi 26, 2007 11:53 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja trzymam kciuki zeby bylo wszytsko dobrze i zycze zdrowka maluszkowi Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
gracjan



Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 14

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Maj 05, 2007 1:20 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

byłam już na badaniach w klinice dzieciecej w białymstoku z oczkami wszystko w porządku nic sie nie dzieje mamy jechac na kontrol jak mały roczek ukończy jestem bardzo szczęśliwa a tak sie bałam pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
pituszka
Przyjaciel forum/Specjalista położnik


Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 3256

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

Skąd: Kalisz
PostWysłany: Sob Maj 05, 2007 1:22 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

no to super ze wszytsko jest dobrze Smile pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Sob Maj 05, 2007 1:32 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

to bardzo dobrze. ciesze się. pozdrawiam i oby dalej nie było żadnych problemów. niech dzieciaczek rośnie zdrowo! Smile
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
wind_of_hope
Moderator


Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 10731

Wysłał podziekowań: 5
Otrzymał 187 podziękowań w 185 postach


PostWysłany: Sob Maj 05, 2007 4:03 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gracjan ja rowniez sie ciesze,ze w moim mieście sa pomocni specjalisci i ze dzidzi nic nie dolega Wink Razz
Odwiedzaj Nas czesciej hehe- zapraszam Exclamation Razz
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
gracjan



Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 14

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Wto Maj 08, 2007 11:41 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

nonapewno odwiedze białystok już niedługo bo muszę iśc do innego specjalisty .wracając do oczek mojego synka jak przeczytałąm ze moze dojsc do odwarstwienia siatkówki co sie bardzo wystraszyłam gdysz 2 lata temu miałam odwarstwienie siatkówki podczas ciąży właściwie na końcu wiem co to znaczy dlatego poczułam ulge ze z Gracusiem wszystko ok do niedawna nieufałam lekarzom bo bardzo mnie zawódł jeden no ale zycie płynie dalej pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
kinia2288



Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 1

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: koluszki
PostWysłany: Pon Lut 08, 2010 3:07 pm    Temat postu: nabloniak nerwowy zarodkowy .....???? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

nabloniak nerwowy zarodkowy .....???? prosze o kilka slow
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Dziecko Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group