Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Interpretacja wyników RTG stawu biodrowego

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Chirurgia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
goskka12



Dołączył: 18 Maj 2016
Posty: 2

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Maj 18, 2016 12:52 pm    Temat postu: Interpretacja wyników RTG stawu biodrowego Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

witam proszę o interpretacje rtg stawu biodrowego oto opis badania:
nieznaczne wezsze szpary stawowe w czesciach gornych z cechami podchrzestnej sklerotyzacji w stropach panewek stawowych.
drobna geoda w stropie panewki stawu biodrowego L
zaostrzenia na krawedziach panewki stawowej.
drobne zwapnienia w okolicy gornego bieguna panewki stawowej 2 mm.
Z gory dziekuje bo ja sie zupelnie na tym nie znam a wizyte mam dopiero za 2 miesiace
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
tryst



Dołączył: 17 Maj 2016
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Maj 18, 2016 4:54 pm    Temat postu: Interpretacja wyników RTG stawu biodrowego Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Niektóre uwarunkowania genetyczne, wtórna choroba zwyrodnieniowa lub urazy jak złamanie czy zwichnięcie powodują zanikanie chrząstki stawowej, a tym samym zwężenie szpary w stawie biodrowym.
Zwężenie szpary w stawie biodrowym w częściach górnych oraz podchrzęstna sklerotyzacja są pierwszymi objawami choroby zwyrodnieniowej.

Torebka stawowa biodra jest lepka, dzięki czemu nie ściera się szybko i zapobiega zużywaniu się stawu. Zmiany chorobowe w jej obrębie powodują wysuszenie, oraz zwłóknienie chrząstki stawowej., brak amortyzacji. Zwiększa się tarcie chrząstek oraz powstają tzw. osteofity czyli narośla kostne, które sprawiają, że szpara stawu biodrowego zwęża się. Ściera się tkanka i to powoduje ostry ból i może utrudniać chodzenie.
Drobna geoda w stropie panewki stawu biodrowego L, to niewielki okrągły ubytek. Brakuje tak beleczek kostnych i soli wapnia, które odpowiadają za amortyzację stawu.
Zwapnienie jest to osłabienie w tym wypadku panewki.

Proszę o więcej informacji.
W jakim jest Pani wieku, dlaczego zostało zlecone badanie. Jakie są Pani objawy?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
goskka12



Dołączył: 18 Maj 2016
Posty: 2

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Maj 18, 2016 5:32 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mam 38 lat,objawy jakie mam to bol w pachwinie i utykanie dwa lata temu mialam robiona artroskopie kolana robili mi obkurczanie wiazadel.Teraz dala mi skierowanie neurolog jak bylam na wizycie poniewaz zauwazyla ze kuleje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
loliloli



Dołączył: 18 Maj 2016
Posty: 6

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Maj 23, 2016 10:52 am    Temat postu: Interpretacja wyników RTG stawu biodrowego Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To, że Pani kuleje najprawdopodobniej jest związane z chorobą zwyrodnieniową biodra. Może mieć ona podłoże idiopatyczne (zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych nieznanego pochodzenia) lub podłoże wtórne( związane z wcześniej przechodzonymi chorobami: dysplazja, uraz, zapalenie, zwichnięcie) Wygląda to w taki sposób, że przez złe ustawienie kończyn względem obręczy biodrowej ściera się staw, przez co też jest nierównomiernie obciążony. To właśnie może powodować kulenie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Chirurgia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group