Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Dobry problem diagnostyczny!!! zobacz i POMOZ!

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzegorz Cwy



Dołączył: 23 Cze 2007
Posty: 6

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Cze 23, 2007 12:35 am    Temat postu: Dobry problem diagnostyczny!!! zobacz i POMOZ! Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam mam taki przypadek:
U chorego lat 60 wystapil nagle bardzo silny bol w klatce piersiowej, czego przyczyna bylo pekniecie blaszki miazdzycowej w obebie pnia tetnicy lewej wiencowej. Cisnienie tetenicze bylo nieoznaczalne, HR 100/min, przy zachowanej prawidlowej funkcji skurczowej lewej komory w UKG. Co moglo byc przyczyna spadku cisnienia tetniczego u ww chorego:
A- spadek rzutu lewej komory
B- wstrzas kardiogenny
C- spadek frakcji wyrzutowej lewej komory
D- wstrzas neurogenny
E- hipowolemia

Prosze o pomoc. odpowiedz prosze uzasadnic. Dziekuje i pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Sob Cze 23, 2007 6:47 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bucheche, ja stawiam na odpowiedź A! Razz
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Grzegorz Cwy



Dołączył: 23 Cze 2007
Posty: 6

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Cze 23, 2007 9:14 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No...to raczej nie:) ale probuj dalej...pozdro600
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Sob Cze 23, 2007 11:30 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

nie no, bez przesady, nie będę sie pogrążać Wink
to która jest prawidłowa i dlaczego?
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Grzegorz Cwy



Dołączył: 23 Cze 2007
Posty: 6

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Cze 24, 2007 10:04 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

no wlasnie pytam bo do konca nie wiem...Sad
mozna by w zasadzie dac C-wstrzas kardiogenny, ale w ukg wszystko jest ok. Teraz jest pytanie czy moze byc wstrzas kardiogenny bez zmian pracy serca w ukg. podobno w jakims malym procencie sie to zdaza.
Ja pierwotnie dawalem wstrzas neurogenny. Wowczas moi znajomi powiedzieli mi ze NIE, bo wtedy musi byc bradykardia, a jest tachykardia:) ale ja gdzie przeczytalem ze w 2 fazie wstrzasu neurogennego jest tachykardia...Sad i teraz juz sam nie wiem
wiezyc sobie czy im...Sad

No ta tym ten problem polega.
Prosze o pomoc:)
Pozdrowiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
emilka
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 5500

Wysłał podziekowań: 1
Otrzymał 133 podziękowań w 132 postach

Skąd: z pokoju.
PostWysłany: Nie Cze 24, 2007 2:16 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

no, ja niestety nie pomogę, lekarzem nie jestem. a szkoda, bo fajnie byłoby nim być Sad

hipowolemiczny nie, bo w zasadzie kardiogenny zalicza się do hipowolemicznych. niby jest przy nim tachykardia, powstaje na skutek spadku rzutu serca (spadku wydolnosci lewej komory - dlatego myślałam, że to może być odpowiedź A, bo obstawiałam kardiogenny, który jest skutkiem tego). chyba może byc ukg w normie. CHYBA. nie znam się tak szczegółowo. z kolei co do neurogennego, to nie wiem. jesli gdzies znalazłeś, że może być w drugiej fazie tachykardia a nie bradykardia, to w sumie tez byłoy to całkiem prawdopodobne.. Confused

a nie masz możliwości zapytania się jakiegoś kardiologa?
_________________
"Mogę Przedawkować Życie, Co Prowadzi Do Śmierci"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group