Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Czerowno- brązowe plamy- potówki?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Dermatologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
matei



Dołączył: 10 Paź 2006
Posty: 25

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Sty 28, 2009 11:19 pm    Temat postu: Czerowno- brązowe plamy- potówki? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!!!!
Wrzucam dwie fotki:

Mam 20 lat (nie palę). Chciałbym się dowiedzieć co to jest i jak z tym walczyć. Podczas przegrzania i pocenia najpierw czuję takie jakby ukłucia szpilkami. Następnie pojawiają mi się te plamy. Są najpierw czerwone a następnie brązowieją. Zaczęły pojawiać się po lewej stronie szyi i następnie rozlały się na barki i kark. Jeżeli są to potówki, to jak z tym walczyć. Będę wdzięczny za wszelkie rady. Dzięki z góry.
P.S.
Uczucie "szpilek" odczuwam również gdy biorę gorącą kąpiel itp.
http://matcus.w.interii.pl/01.jpg

http://matcus.w.interii.pl/02.jpg
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
tallka



Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 36

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Skąd: Pabianice
PostWysłany: Czw Sty 29, 2009 2:01 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

od jak dawna obserwujesz coś takiego u siebie?
czy te plamy, to tylko plamy- gładkie i niewyczuwalne pod palcami, czy może bardziej szorstkie, grudkowane? (przejedź po nich palcem z zamkniętymi oczami)
czy pojawiają się w czasie wysiłku/ kąpieli, czy po niej? jak tak, to po jakim czasie?
czy do kąpieli używasz jakiś dodatków (płyny, sól)? czy używasz dezodorantów, perfum? może niedawno zmieniłeś specyfik?
czy oprócz "szpilek" coś jeszcze Ci wtedy dolega? duszność (oprócz tej duszności z wysiłku, ofc;))? ból głowy? brzucha?
czy pocisz się proporcjonalnie do wysiłku, czy może wg Ciebie nadmiernie?
czy "wysypka" pojawiła się kiedykolwiek wcześniej i gdziekolwiek indziej?
czy możesz te incydenty skojarzyć z np. bieganiem na słońcu, w jasny, ciepły dzień?
czy jesteś na coś uczulony? bierzesz jakieś leki?
czy u kogoś z rodziny coś takiego wystąpiło?
spróbuj odpowiedzieć skrupulatnie na te pytania, to może coś nam się wspólnie uda wyczarować Smile
ps. bardzo mądrze zrobiłeś dołączając zdjęcia. serio Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
matei



Dołączył: 10 Paź 2006
Posty: 25

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Czw Sty 29, 2009 4:28 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Obserwuję te plamy od jakiegoś roku
Plamy są gładkie- czuję tylko skórę
Pojawiają się po wysiłku/po kąpieli (czuję wtedy że się pocę i oblewa mnie fala gorąca)
Do kąpieli od 3-4 miesięcy zacząłem używać mydła szarego- zauważyłem, że po szarym mydle i antyperspirancie tak jakby się wysuszały i zaczynały się złuszczać.
Dolegają mi tylko szpilki, czasem fala gorąca na torsie.
Zauważyłęm od niedawna, że pocę się nadmiernie. Nawet po ciepłej (zaznaczam: ciepłej) kąpieli po 2-3 minutach od wytarcia jestem spocony pod pachami
Wcześniej pojawiło mi się coś pod szyją na klatce piersiowej. Jednak są to grudki (też ciemne) ale drobniejsze. Byłem u dermatologa i powiedział, że mam nadczynność gruczołów łojowych. Myślę, że nie ma to z tym związku. Pierwsze tego typu plamy, które opisałem pojawiły mi się na szyi po lewej stronie. Lekarz powiedział, że to coś w formie grzybicy pod skórnej i, że mam używać szarego mydła, to zejdzie. Nie zeszło- powiększa się.
Jestem alergikiem ale dość lekko przechodzę okresy krytyczne więc nie biorę leków. Biorę tylko czasami Lansolek- Lansul na refluks żołądkowo- przełykowy.
Ostatnie pewno pytania ma przypuszczać, to czy jestem uczulony na słońce... . Myślę, ż nie ma to powiązania ze słońcem. Studiuję we Wrocłaiu, gdzie o słońce trzeba się prosić;] Myślę, że plamy nie mają nic wspólnego ze słońcem:) Ale incydenty na pewno mogę skojarzyć z bieganiem w ciepły dzień, tym bardziej jak jestem cieplej ubrany.

Bedę wdzięczny za pomoc, naprawdęSmile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
tallka



Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 36

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Skąd: Pabianice
PostWysłany: Czw Sty 29, 2009 6:10 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

z tego, co mówisz, wychodzi na to, że prawdopodobnie jesteś na coś uczulony :/ zdarzają się wysypki "z gorąca" albo tzw. "cholinergiczne" związane z nadmiernym wyrzucaniem z komórek substancji, które dają takie dolegliwości. skuś się na wizytę u alergologa, który zrobiłby odpowiednie testy skórne. skoro te objawy są tak uciążliwe, a sposoby dermatologiczne nie pomagają, myślę, że warto powalczyć w towarzystwie innego specjalisty Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Gacek60



Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 10

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Łódż
PostWysłany: Czw Lut 12, 2009 12:31 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Te krostki to ewidentne uczulenie, jest to atopowe zapalenie skóry tylko trzeba ustalić czy na tle wziewnym czy też pokarmowym. Aby to ustalić należy zrobić testy alergiczne, które wykażą na jakie składniki reagujesz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Dermatologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group