Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Choroba POChP

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ANECZKA1792



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 3:08 pm    Temat postu: Choroba POChP Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam:) Mam pytanie, czy osoba w moim wieku ( mam 17 lat) może zachorować na POChP??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
metis



Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 177

Wysłał podziekowań: 7
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: z wyspy zwanej utopią
Ostrzeżeń: 1
PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 3:46 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

"Główną przyczyną choroby jest palenie tytoniu. Dotyczy to zarówno długoletnich palaczy, jak i palaczy biernych. Wdychany dym tytoniowy zapoczątkowuje złożony ciąg reakcji, uwolnienie dużej ilości granulocytów w płucach, a następnie ich rozpad w ścianach pęcherzyków płucnych i oskrzelach, co z kolei powoduje uwolnienie enzymu elastazy. Elastaza działa destrukcyjnie na włókna sprężyste płuc powodując rozedmę płuc oraz przerost gruczołów śluzowych oskrzeli.

Bardzo istotny jest fakt, że płuca kobiet są o wiele bardziej wrażliwsze na dym tytoniowy, niż płuca mężczyzn, co wraz z rosnącą częstością nałogu wśród kobiet sprawia, że choroba niegdyś uważana za typowo męskie schorzenie, teraz dotyczy kobiet i mężczyzn w równym stopniu. "

Choroba ta dotyczy przede wszystkim nałogowych palaczy. Ale do czynników ryzyka mogących mieć równie wielki wpływ na rozwój choroby należy zaliczyć także palenie bierne (wdychanie dymu tytoniowego), pracę w miejscu o dużym zapyleniu, zadymieniu lub w środowisku o zwiększonym stężeniu dwutlenku siarki lub pyłów w powietrzu. Wpływ na chorobę może mieć zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach słabo wentylowanych, wywołane spalaniem np. drewna w kuchniach opalanych właśnie tego rodzaju materiałem.

Na POChP najczęściej chorują mężczyźni i kobiety około 40 roku życia.

Do całkiem odmiennych czynników ryzyka należą uwarunkowania genetyczne oraz częste infekcje dróg oddechowych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
ANECZKA1792



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 4:02 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Od 2 miesięcy męczy mnie suchy kaszel przy większym wysiłku zaczynam się dusić i gdy zmieniam pomieszczenie. Jestem biernym palaczem i od dziecka miałam problemy z drogami oddechowymi.Czy moje obawy są słuszne??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
metis



Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 177

Wysłał podziekowań: 7
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: z wyspy zwanej utopią
Ostrzeżeń: 1
PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 4:06 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmm nie wiem... powinnaś udać się do lekarza,aby to stwierdzić i wykluczyć swoje obawy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
ANECZKA1792



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 4:12 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Właśnie byłam u lekarza i zostałam skierowana na prześwietlenie płuc i badanie krwi.. wyniki z badania krwi są takie sobie...Czy osoba w moim wieku może zachorować na POChP?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
metis



Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 177

Wysłał podziekowań: 7
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: z wyspy zwanej utopią
Ostrzeżeń: 1
PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 5:41 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A co ze zdjęciem? Lekarz je już widział?
A skąd pomysł na tą chorobę? Lekarz Ci coś wspominał o niej?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
ANECZKA1792



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 4

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 8:08 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czekam na wyniki... A tak słyszałam o niej i wiele czytałam. Zastanawia mnie to, czy mogę być na nią chora. A tym bardziej, że Pani dr. była zaniepokojona tym, że od 2 miesięcy nie ma żadnej poprawy, i że żadne leki mi nie pomagają
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Lekarz rodzinny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group