Szukaj
FAQFAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

antykoncepcja hormonalna - aspekt moralny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Antykoncepcja hormonalna i chemiczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcin888



Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 8

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Lis 26, 2006 4:24 am    Temat postu: antykoncepcja hormonalna - aspekt moralny Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

chodzi mi o to jak traktowac moralnie aknykotncecje hormonalna? chodzi mi tutaj o noramlne tabletki typy novette itp. Meczy mnie fakt czy skoro jajeczko zostaje zapolodnione to to moze sie zagniezdzic czyli w pod tym wzgledem talbetki maja dzialanie aborcyjne czy sie myle??
pozdr
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Paweł
Przyjaciel forum


Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 1544

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Skąd: Tychy
PostWysłany: Nie Lis 26, 2006 7:47 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie tabletki hormonalne wprawiają organizm w stan ciąży (organizm tak myśli) więc nie do chodzi do zapłodnienia, 2 ciąże w jednym czasie są naturalnie nie możliwe.

Trzeba też rozważyć czy chodzi o antykoncepcje czy też o leczenie hormonalne.

Obecnie nie ma środków strikte antykoncepcyjnych, leki te mają dość duże spektrum działania. Nie można z moralnego (a zarazem prawneg) względu odmawiać komuś leczenia, więc jesli takie środki sa przepisane przez lekarza ze względu na zaburzenia hormonalne albo inna dolegliwość (czesto też leczony tak jest trądzik) to jak najbardziej powinno sie je przyjmować.

A jeśli przyjmuje sie dla głownego celu antykoncepcji to już sprawa każdego sumienia czy chce czy też nie Smile

Ale tabletki antykoncyjne NAPEWNO nie są aborcyjnymi, ani też wczesno poronnymi Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
gosik77



Dołączył: 20 Paź 2006
Posty: 80

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Nie Lis 26, 2006 12:28 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jezeli by z jakis wzgledow doszło do zapłodnienia to ciąza bedzie sie rozwijac.. tabletki antykoncepcyjne nie mają działania aborcyjnego.
Tak samo jak luteina ktora jest przyjmowana by wywołac okres(np gdy z jakis przyczyn innych niz ciąza go nie mamy) nie ma działania poronnego.. gdybysmy były w ciązy to nawet nam te ciąze pomoze utrzymac
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
root



Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 168

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Kraków
PostWysłany: Nie Lis 26, 2006 3:24 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Działanie tabletki antykoncepcyjnej polega na zahamowaniu owulacji, utrudnieniu drogi plemnikom gdyby do zahamowania nie doszło oraz na zapobieganiu zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowe jeśli do zapłodnienia jednak dojdzie. Te trzy mechanizmy razem powodują ich wysoką skuteczność. Jednak żadna metoda nie jest 100% i do zapłodnienia czasem dochodzi mimo prawidłowego stosowania antykoncepcji. Jesli dojdzie do zapłodnienia wtedy hormony zawarte w tabletce antykoncepcyjnej zapobiegają zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórce jajowej w macicy. Jesli przymujemy, ze kobieta jest w ciąży od chwili zapłodnienia, to zagłodzenie zapłodnionej komórki jajowej jest działąniem wczesnoporonnym. Kobieta nie jest w stanie wiedzieć jaki mechanizm uchronił ją od ciąży, czy zahamowanie owulacji, czy np niedopuszczenie do zagnieżdżenia. Zależy to również od składu tabletki. Dwuskładnikowe (środek nasladujący naturalny hormon progesteron i estrogeny) działają przede wszystkim hamując owulacje i tutaj prawdopodobieństwo wczesnoporonnego działania jest bardzo niskie, natomiast jednoskładnikowe (sam progesteron) działa przede wszystkim niedopuszczając do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Nie przeprowadzono niestety badań, jak czesto dochodzi do wczesnoporonnego działania w przypadku tabletek dwuskładnikowych. Poprostu nie ma woli ze strony firm farmaceutycznych, aby takie badania zlecić, bo to nie w ich interesie uswiadamiać społeczeństwo.

Firmy farmaceutyczne chcąc zminimalizować negatywny wpływ antykoncepcji na zdrowie kobiety wprowadzają na rynek pigułki, która mają coraz mniejsze dawki hormonów. Mniejsza dawka hormonów powoduje, że częściej zawodzi mechanizm blokowania owulacji, a w związku z tym częsciej dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej i drugiego mechanizmu jakim jest niedopuszczenie do zagnieżdżenia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
marcin888



Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 8

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Pon Lis 27, 2006 12:01 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

i tutaj mam ukazanie roznicy zdan wg 2 opini nei maja dzialania wczesnoporonnego a wg opini innej osoby maja...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
halo



Dołączył: 02 Gru 2006
Posty: 18

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Gru 02, 2006 10:10 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

zależy też co się nazywa zapłodnieniem, połączenie komórki jajowej z plemnikiem czy zagnieżdżenie ich w macicy. Z pierwszego punktu widzenia wynika że istnieje działanie wczesnoporonne, z drugiego że nie.
Jaka jest prawda niech sobie każdy odpowie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
gosik77



Dołączył: 20 Paź 2006
Posty: 80

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sob Gru 02, 2006 10:14 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

halo no dokladnie tak jak piszesz.. Very Happy ale trzeba pamietac że nie każda zapłodniona komórka zagnieżdża sie w macicy.. nawet wtedy gdy nie stosuje sie antykoncepcji.. Smile no i trzeba powiedziec że jak juz dojdzie do zagnieżdżenia sie zapłodnionej komórki to tabletki nie mają działania wczesnoporonnego..

tabletka utrudnia zagniezdzenie.. dzialajac na sluzówke macicy..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
marcin888



Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 8

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach


PostWysłany: Sro Gru 06, 2006 7:02 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A teraz mam ostatnie pytanie, czy wsrod osob ktore sie wypowiedzialy jest ktos lekarzem?? a jezeli eni to moglibyscie podac na jakich zrodklach opieracie swoje opinie? BYlbym bardzo wdzieczeczny Rolling Eyes
pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
KOBIETA



Dołączył: 01 Sie 2006
Posty: 424

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Skąd: Krakow
PostWysłany: Sro Gru 06, 2006 7:24 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Forum obecnie nie wspolpracuje z zadnym lekarzem.Jesli szukasz pomocy lekarza to radze udac sie do gabinetu lekarskiego.Tutaj mozesz znalezc co najwyzej opinie innych ludzi.
Poruszyles problem na ktory kazdy znajduje sobie wlasna odpowiedz i ciezko bylo by o jednoznaczne i zgodne zdanie. Tak to juz jest z problemami moralnymi ze sami musimy je rozwiazywac na podstawie wiedzy jaka mamy na dany temat. Wiedza jaka tu uzyskales jest ogolnodostepna dla kogos kto interesuje sie tematem i nie trzeba byc lekarzem zeby to wiedziec.
Nikt ci nie powie wprost-rob to a tego nie rob. Kazdy czlowiek ma swoj wlasny swiat wartosci i czasem zadziwiajaco sie roznia nasze spojrzenia na ta sama sprawe.
Jesli masz ochote na dyskusje to napisz na priva. Dam ci numer GG Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
agusia39



Dołączył: 03 Paź 2006
Posty: 780

Wysłał podziekowań: 0
Otrzymał 1 podziękowań w 1 postach


PostWysłany: Sro Gru 06, 2006 7:38 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja np. co do tabletek anty oraz podobnych środków nie mam zastrzeżeń - natomiast złą opinie mam na temat tabletek po - dla mnie to środek wczesnoporonny - mimo ze opisany inaczej - zawsze jednak zastanawia mnie fakt - dlaczego tylko jeden jest dopuszczony w polsce do uzytku

firmy farmaceutyczne zrobiły by majątek na tych środkach - w innych krajach z tego co słyszałam jest kilka podobnych dostępnych - różnica jest taka że w wielu środki wczesnoporonne są dozwolone...

to mnie cały czas nurtuje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum medyczne -> Antykoncepcja hormonalna i chemiczna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group