Szukaj

Czy można robić RTG w czasie miesiączki

Odpowiedz w wątku
słodziak99
słodziak99 23-03-2016 15:36

Hej, mam takie małe pytanko :)czy mogę zrobić RTG gdy mam miesiączkę? Nie ma żadnych przeciwwskazań?

Lilianka00
Lilianka00 30-03-2016 13:54

Rentgen w czasie miesiączki na pewno nie zaszkodzi. Jeśli prześwietlasz dolną część ciała, lekarz może spytać, czy masz okres, bo np. zobaczy płyn w jhamie macicy. Ale żadne przeciwwskazania natury zdrowotnej nie istnieją ;)

Julia1993
Julia1993 13-04-2016 10:28

Wydaje mi się, że robienie RTG w czasie miesiączki nie jest zakazane. Jednak lekarza przed zrobieniem RTG powinien przeprowadzić z Tobą wywiad i może się okazać, że padnie pytanie o miesiączkę, ale to chyba bardziej jak będziesz miała prześwietlane dolne części ciała. Natomiast nie słyszałam, żeby były jakieś konkretne przeciwwskazania zdrowotne zakazujące wykonywanie RTG w czasie miesiączki.

DużaSyrenka
DużaSyrenka 21-04-2016 15:46

Hej, poczytałam nieco o RTG i wydaje się, ze nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby robić go w trakcie miesiączki. Jedynie u kobiet planujących ciąże zaleca się robienie RTG w pierwszej fazie cyklu po to, żeby uniknąć ryzyka, że prześwietli się kobietę ciężarną. Myślę, że jak się robi RTG w czasie miesiączki, tym bardziej unika się tego ryzyka :D Promienie RTG, z tego, co się zorientowałam, bardzo szkodliwie działają na płód a kobieta jeśli nie jest pewna, czy jest w ciąży czy nie, powinna nawet przesunąć badanie.

Agnieszka87
Agnieszka87 25-04-2016 12:46

Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań co do wykonywania badania RTG w czasie miesiączki. Można je robić w każdej fazie cyklu, jednak jeśli planujesz ciążę, należy uważać. RTG można robić bez żadnego przygotowania (poza oczywiście zachowaniem higieny) a jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża, już wspominana w wątku. O badaniu RTG krąży wiele mitów, jednak naprawdę, przy obecnym rozwoju techniki, nie ma się czego bać.

Odpowiedz w wątku
Zobacz wszystkie komentarze do "Badanie RTG - jak bezpiecznie i dobrze wykonać prześwietlenie"