Szukaj

Żywokost lekarski (Symphytum officinale)

Od przynajmniej 2000 lat, ludzkość posługuje się tą rośliną w medycynie tradycyjnej, aby leczyć złamania. A przede wszystkim - pomaga ona w redukcji zapaleń. Zresztą, w wielu językach jego nazwa oznacza „jednoczyć, łączyć”. Roślina ta pochodzi z Europy i z Azji Północnej.

Żywokost lekarski (Symphytum officinale) źródło: Wikipedia

Greccy lekarze zalecali ją do leczenia hemorodiów oraz zapaleń płuc i zapaleń układu pokarmowego. Zawiera ona kwas rozmarynowy, znany środek antyzapalny, tak samo jak śluz o właściwościach zmiękczających oraz alantoinę, substancję leczniczą. Żywokost lekarski był także częścią ludzkiego pożywienia, przede wszystkim jako składnik sałatek oraz zup.

Części wykorzystywane: l
iście i korzeń.

Służy do...


  • leczenie siniaków;
  • leczenie skręceń;
  • leczenie bólów mięśniowych;
  • leczenie bólów stawowych;
  • przyśpieszanie zabliźniania.


Dawkowanie:
etykietka na produkcie powinna wskazywać zawartość żywokostu lekarskiego. Badania, które dały dobre rezultaty, zostały przeprowadzone na produktach, które zawierały 25% żywokostu.


Uwaga, otwarte rany
: mimo, że tradycyjne zaleca się tę roślinę do leczenia ran ciętych oraz wrzodów skórnych, niektóre autorytety medyczne odradzają żywokost lekarski z powodu potencjalnego niebezpieczeństwa dla wątroby (zawiera on bowiem substancje nazywane pirolizydynami, które są toksyczne dla wątroby).

Wszystkim tym, którzy pragną kontynuować stosowanie tej rośliny na otwartej skórze, doradza się robienie tego maksymalnie 3-4 dni pod rząd.

Ostrzeżenie: nie należy tej rośliny stosować drogą wewnętrzną (drogą doustną). Przez dłuższy czas, żywokost lekarski był używany również i w ten sposób, ale dziś wiemy, że w zależności od jego pochodzenia, różne gatunki tej rośliny zawierają mniej lub więcej związków chemicznych, niebezpiecznych dla wątroby.


Użycie wewnętrzne jest więc odradzane dzisiaj przez większość ekspertów od roślin leczniczych. A nawet w przypadku samego zastosowania zewnętrznego, niektórzy specjaliści od spraw zdrowia zalecają aplikowania żywokostu lekarskiego jedynie przez sześć tygodni w roku, ciągle ze względu na potencjalne zagrożenie dla wątroby (chodzi o to, aby uniknąć akumulacji pirolizydyn w organizmie).


Jednakże, aktualnie produkuje się teraz maści i pomady z żywokostu lekarskiego, które nie zawierają już związków ocenianych jako niebezpieczne. W Kanadzie, na przykład, wszystkie produkty w wolnej sprzedaży muszą być pozbawione tych związków.


Przeciwwskazania: kobiety ciężarne i karmiące piersią, osoby cierpiące na choroby wątroby, a także dzieci nie powinny stosować tej rośliny.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.

Interakcje z lekarstwami: w przypadku użycia wewnętrznego, działanie żywokostu może teoretycznie dodać się do działania leków syntetycznych hepatotoksycznych (acetaminofen, amiodaron, karbamazepina, izoniazyd, metotreksat, metyldopa).

Komentarze do: Żywokost lekarski (Symphytum officinale)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz