Szukaj

Pyłek pszczeli

Dopiero na początku XX wieku pszczelarze opracowali „pułapki na pyłek”, które umieszczali u wejścia do uli, i które pozwalały na gromadzenie w dużych ilościach pyłku kwiatów, zbieranego przez pszczoły. Ponieważ pszczoły dorzucają do niego różne substancje, w tym enzymy, nazywany jest on „pyłkiem pszczelim”, co go ma odróżnić od pyłku zbieranego bezpośrednio z kwiatów.

Pyłek pszczeli źródło: wikipedia


Delikatny pyłek Pyłek to nasienie męskie produkowane przez pręciki kwiatów. Ta bardzo delikatna substancja jest unoszona przez wiatr, co pozwala na zapłodnienie organów żeńskich kwiatów. Pyłek w powietrzu jest przyczyną sezonowego kataru siennego.


Pszczoły-atleci?
W latach siedemdziesiątych XX wieku, sportowcy olimpijscy (przede wszystkim sowieccy), wyjaśniali swoje wyjątkowe umiejętności sportowe konsumpcją pyłku. Ale, naukowcy wykazali później, że było to mało prawdopodobne.


Panaceum?
Nie ufajcie zapewnieniom, które zanieczyszczają przede wszystkim internet, twierdzącym, że pyłek pszczeli jest panaceum oraz „idealnym produktem spożywczym”. Wielu producentów oraz dystrybutorów musiało płacić grzywnę z powodu tych mylących deklaracji. Chodzi tutaj oczywiście o idealny produkt spożywczy, ale dla ... pszczół!

Służy do...

  •  uśmierzanie objawów menopauzy;
  • leczenie alergii sezonowych;
  •  poprawianie wydolności fizycznej (prawdopodobnie nieskuteczny).

Pyłek pszczeli i alergie na ... na pyłek?
Terapeuci zalecają osobom uczulonym zażywanie pyłku pszczelego, najlepiej produkowanego regionalnie, w celu leczenia ich alergii.

Nie przeprowadzono żadnej próby klinicznej pozwalającej zweryfikować skuteczność i bezpieczeństwo pyłku pszczelego z wolnej sprzedaży dla tego wskazania. Poza tym, wielka różnorodność produktów oraz trudności z precyzyjnym dozowaniem specyficznych alergenów stanowią ryzyko.


Dostępność:
pyłek pszczeli jest oferowany na wagę, w kapsułkach albo w pastylkach, albo w składzie wielu preparatów terapeutycznych. Można znaleźć również „pyłek kwiatowy”, który różni się od „pyłku pszczelego”. Pyłek kwiatowy jest zbierany maszynowo bezpośrednio z kwiatów.


Uwaga: osoby uczulone na pyłek albo na produkty pszczele, nie powinny nigdy zażywać pyłku pszczelego z powodu ryzyka ciężkich reakcji alergicznych. Niektórzy eksperci odradzają kompletnie konsumpcję pyłku z powodu jego silnego potencjału alergennego, a także dlatego, iż żadne badania nie ustaliły jego bezpiecznego stosowania.


Ostrzeżenie: bezpieczne stosowanie pyłku u kobiet ciężarnych i karmiących piersią nie zostało ustalone poza wszelką wątpliwość.


Działanie niepożądane: pyłek pszczeli może spowodować, nawet w niskich dawkach, swędzenie, puchnięcie oraz problemy oddechowe. U osób uczulonych, istnieje ryzyko reakcji alergicznej potencjalnie śmiertelnej.


Interakcje:
ponieważ pyłek pszczeli zawiera substancje immunostymulujące, może teoretycznie wchodzić w interakcje z lekami immunosupresyjnymi.

Komentarze do: Pyłek pszczeli

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz