Szukaj

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

Obecna w większości regionów globu o umiarkowanym klimacie, ta wieloletnia roślina często rośnie wzdłuż dróg albo w pobliżu domostw. Generalnie, unikamy jej, ponieważ włoski na jej liściach są drażniące dla skóry. Ale, kiedy ją ugotujemy, albo ususzymy, liście tracą tę drażniącą cechę.

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) źródło: wikipedia


Tradycyjnie, pędy pokrzywy - połączone z innymi młodymi roślinami, takimi jak liście mniszka lekarskiego – były dodawane do zupy, do sałatek albo do herbat, w ramach „wiosennej kuracji”.


W medycynie ajurwedyjskiej, stosuje się pokrzywę zwyczajną do leczenia krwotoków z macicy, krwotoków z nosa, wyprysków skórynych oraz egzemy. Ze względu na wysoką zawartość chlorofilu, używa się pokrzywę jako naturalny barwnik w konserwach warzywnych. Włókna pokrzywy służo  do wytwarzania tkanin oraz papieru.


Lecznicze zastosowanie części naziemnych pokrzywy (łodygi, liście i kwiaty) ma ponad 2 000 lat. Na początkach lat osiemdziesiątych XX wieku, odkryto właściwości korzenia pokrzywy zwyczajnej w leczeniu łagodnego przerostu prostaty.

Części wykorzystywane:
korzeń oraz części naziemne.

Służy do ...


Korzeń pokrzywy w połączeniu z palmą karłatką niską albo sam korzeń: uśmierzanie problemów z oddawaniem moczu w przypadku łagodnego przerostu prostaty (faza I i faza II).


Części naziemne:

  •  nawadnianie nerek, pęcherza oraz dróg moczowych w przypadku zapalenia;
  •  zapobieganie tworzeniu albo leczenie kamieni nerkowych;
  •  uśmierzanie bólów reumatycznych.
Cała roślina:

  •  uśmierzanie objawów kataru siennego (alergiczny nieżyt nosa);
  •  leczenie ukąszeń insektów;
  •  stymulowanie porostu włosów.

Dostępność: jeśli nie możemy używać rośliny świeżo zebranej (pokrzywę bardzo łatwo jest uprawiać w ogrodzie albo w donicy w domu), możemy dostać, w sklepach, różne typy ekstraktów z pokrzywy, znormalizowane bądź nie, w postaci płynnej albo stałej. Należy się upewnić, czy chodzi o korzeń czy też o części naziemne rośliny, w zależności od potrzeb.


Uwaga: kiedy chcemy leczyć drogi moczowe, ważne jest, aby dużo pić.


Przeciwwskazania:
nie należy przyjmować pokrzywy drogą wewnętrzną w celu nawadniania nerek albo pęcherza, jeśli jest jakiś niewyjaśniony i niezdiagnozowany obrzęk (unikamy konsumpcji wielkiej ilości płynów, kiedy pojawia się retencja wody bez wyjaśnienia).


Działania niepożądane: żywe ukłucie pieczenie, które powodują świeże liście pokrzywy zwyczajnej, jest generalnie czasowe i bez poważnych konsekwencji. Zdarza się, ale bardzo rzadko, że korzeń albo ekstrakt z korzenia, spowodują lekkie problemy jelitowe.

Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
mimo że wydaje się, iż nie doniesiono o żadnym takim przypadku, to działanie pokrzywy, zażywanej drogą wewnętrzną, może teoretycznie dodać się do działania leków, które mają właściwości hipoglikemizujące, hipotensyjne, antyzapalne oraz działają przeciw tworzeniu i gromadzeniu się płytek.

Komentarze do: Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz