Szukaj

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana)

Oczar wirginijski to krzew albo krzewinka pochodząca z Ameryki Północnej, którą Indianie amerykańscy stosowali do leczenia krwotoków, zapaleń oraz hemoroidów. Pierwsi kolonialiści szybko zaadoptowali tę roślinę, i sprawili, że stała się ona słynna również w Europie, gdzie teraz jest ona uprawiana.

Oczar wirginijski  (Hamamelis virginiana) źródło: wikipedia


Woda z oczaru wirginijskiego: ekstrakt z liści, z kory oraz z gałązek na bazie alkoholu i wody. Jest to produkt powszechnie znany w Ameryce Północnej. Stosuje się go ze względu na jego właściwości ściągające oraz zwężające naczynia krwionośne. Jest to produkt jedynie do użytku zewnętrznego. Wchodzi on do oficjalnej tradycyjnej farmakopei w Ameryce Pólnocnej i sprzedawany jest jeszcze wszędzie w aptekach w Kanadzie, na przykład, albo w Stanach Zjednoczonych.


Części wykorzystywane: gałązki, liście, kora. Liście i kora oczaru wirginijskiego zawierają od 8% do 12% garbników, które są naturalnymi substancjami. Garbnikom właśnie przypisujemy działanie ściągające, antyzapalne oraz hemostatyczne tej rośliny.

Służy do ...

  • aplikacja na skórę: uśmierzanie symptomów hemoroidów, egzemy oraz zapaleń skórnych, leczenie kontuzji, skręceń, mniejszych ran, zapaleń skóry oraz błony śluzowej, leczenie warżenia ciężkich nóg, leczenie trądziku różowatego, leczenie ugryzień insektów, leczenie lekkich oparzeń słonecznych;
  •  aplikacja na skórę oraz drogą wewnętrzną: leczenie żylaków oraz hemoroidów.

Dostępność:
można dostać suszone gałązki, liście oraz korę oczaru w sklepach zielarskich. Można znaleźć również płynne ekstrakty, tak samo jak i różne produkty medyczne, które zawierają tę roślinę (maści, balsamy, kremy, czopki).


Nie należy mylić naparu albo ekstraktu płynnego z oczaru wirginijskiego z wodą z oczaru wirginijskiego (destylat z liści, gałązek oraz kory).


Ostrzeżenie: zanim zaczniemy zażywać oczar wirginijski drogą doustną, upewnijmy się, że nie chodzi o wodę z oczaru. Ekstrakt powinien się nazywać „ekstrakt”.


Przeciwwskazania:
nieznane.


Działanie niepożądane:
przyjmowany drogą doustną, oczar może, ale rzadko, podrażnić żołądek. Przy zastosowaniu zewnętrznym roślina ta może podrażnić skórę.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
nieznane.

Komentarze do: Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz