Szukaj

Niepokalanek pospolity (Vitex agnus castus)

Niepokalanek pospolity jest krzewem z tej samej rodziny, co werbena. Jego małe owoce, po ususzeniu, posiadają nieco piekący smak. Dawniej, w Europie, niepokalanek dodawano do pożywienia mnichów, aby „uśmierzyć pożądanie seksualne”. Żadne badania jednakże nie pozwalają potwierdzić jego skuteczności w tej dziedznie.

Niepokalanek pospolity (Vitex agnus castus) źródło: wikipedia


Niepokalanek pospolity był również stosowany w uśmierzaniu bólów piersi. W połowie XX wieku, zaczęto produkować w laboratoriach ekstrakt z niepokalanka, który służył właśnie w tym celu.

Części wykorzystywane: suszone jagody. Zalety lecznicze jagody niepokalanka pospolitego są znane już od ponad 2 000 lat.

Służy do ...

  •  uśmierzania objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego;
  •  uśmierzanie mastalgii cyklicznej (bóle piersi związane z cyklem menstruacyjnym);
  •  uregulowanie cyklu menstruacyjnego.

Dostępność:
ekstrakt z niepokalanka pospolitego jest sprzedawany w postaci płynu albo w postaci ekstraktów suszonych, standaryzowanych bądź nie. Na niektórych produktach możemy przeczytać „standaryzowana zawartość kastycyny”, a na innych „standaryzowana zawartość agnuzydu”. Są to dwie substancje występujące wyłącznie w tej roślinie. Natomiast zawartość samej kastycyny stwierdzono również w innych roślinach, między innymi w krwawniku pospolitym (Achillea millefolium).

Uwaga: aby było skuteczne, leczenie niepokalankiem powinno często trwać wiele tygodni, a nawet wiele miesięcy. Trzeba, na przykład, przeczekać od 1 do 3 cykli menstruacyjnych, zanim będzie można zaobserwować zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a także przynajmniej 2 cykle, aby zaobserować uregulowanie cyklu menstruacyjnego.


Ostrzeżenie: odradza się stanowczo próby leczenia na własną rękę rozregulowanych cyklów mensturacyjnych, ponieważ tego typu objawy czasami kryją za sobą znacznie poważniejsze problemy (rak, na przykład, albo inne). Leczenie powinno być podjęte pod nadzorem lekarza.


Przeciwwskazania: nie należy zażywać niepokalanka przed albo w trakcie leczenia związanego z zapłodnieniem in vitro, ponieważ roślina ta może zakłócić przebieg tej praktyki. Kobiety ciężarne oraz karmiące piersią nie powinny konsumować niepokalanka, ponieważ nie znamy jego wpływu na płód i na niemowlę.


Działanie niepożądane:
rzadko, problemy żołądkowo-jelitowe, mdłości, bóle głowy, swędzenie ciała.


Interakcje z innymi roślinami oraz suplementami: nieznane.


Interakcje z lekarstwami: z lekami antydopaminergicznymi – uważa się, że niepokalanek może wchodzić w interakcje z antagonistami receptorów dopaminy, takimi jak lewodopa, karbidopa, metoklopramid.

Lek dopaminergiczy odtwarza działanie dopaminy.

Leki zatrzymujące owulację oraz hormonoterapia zastępcza
: ponieważ może się zdarzyć, iż niepokalanek wywrze regulujące działanie na planie hormonalnym, uważa się, że może on wchodzić w interakcje z leczeniem hormonalnym.

Komentarze do: Niepokalanek pospolity (Vitex agnus castus)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz